Το όνειρο της ανόδου στην Α1 Εθνική κατηγορία για τις γυναίκες του ΠΑΣ Γιάννινα θα χρειαστεί να περιμένει άλλον έναν χρόνο. Το μεγάλο άγχος και η απειρία απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, που αποδείχτηκε πιο ποιοτική ομάδα και πιο «ετοιμοπόλεμη», καθώς προερχόταν από ένα πιο δυνατό πρωτάθλημα, όπως αυτό του Νότου, έπαιξαν ρόλο στο να μείνει ο ΠΑΣ Γιάννινα από νωρίς πίσω στο σκορ, με τη διαφορά να αυξάνεται με γρήγορους ρυθμούς και να στριφογυρίζει στους 20.

Ενδεικτικό του τρομερού άγχος των «κυανόλευκων» είναι ότι στο πρώτο δεκάλεπτο σκόραραν τους 8 του πόντους μόνο με βολές, ενώ στη δεύτερη περίοδο μπήκαν μόνο ένα 3ποντο κι ένα 2ποντο και οι υπόλοιποι 3 πόντοι προήλθαν κι αυτοί από βολές.

Ο Κρόνος δεν δίστασε να δώσει πολλά φάουλ στο πρώτο 20λεπτο, βλέποντας ότι υπήρχε νευρικότητα και από τη γραμμή των βολών κι έτσι το σκορ ημιχρόνου έκλεισε στο 40-16.

Αντεπίθεση, αλλά δεν γύρναγε το ματς

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε μια μεγάλη αντεπίθεση να μπορέσει να γυρίσει το παιχνίδι από το -24 και με τη βοήθεια των εύστοχων περιφερειακών σουτ, αλλά και τη δυνατή άμυνα, άρχισε να ρίχνει τη διαφορά, καταφέρνοντας να ξεκινήσει την τέταρτη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 6-0 (53-40). Η αποβολή της αρχηγού, Ντίνας Σαρηγιαννίδου με 5ο φάουλ στα 7’:46’’ πριν το τέλος του αγώνα μείωσε κι άλλο τις πιθανότητες του ΠΑΣ να κάνει την ανατροπή. Έτσι το μόνο που κατάφερε η «κυανόλευκη» ομάδα ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 11 πόντους στα 5’:27’’ πριν το τέλος, αλλά ήταν αδύνατον να συνεχιστεί αυτός ο φρενήρης ρυθμός μέχρι τέλους.  Έτσι ο Κρόνος νίκησε με 66-52 και πήρε εκείνος το τρίτο και τελευταίο εισιτήριο ανόδου στην Α1.

Τον ΠΑΣ Γιάννινα ακολούθησαν στην Πάτρα πάνω από 500 φίλαθλοι που δεν σταμάτησαν λεπτό να φωνάζουν συνθήματα και να ενθαρρύνουν τις παίκτριες του κ. Σιαμέτη. Αν μη τι άλλο, τα κορίτσια του ΠΑΣ έφεραν κόσμο φέτος κοντά στο γυναίκειο μπάσκετ, κέρδισαν μόνιμους φίλους και έβαλαν γερές βάσεις για να συνεχίσουν να πρωταγωνιστούν και τα επόμενα χρόνια.

Τους αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια για τη φετινή σεζόν και την υπερπροσπάθεια που έκαναν, όπως αξίζουν εύσημα στον κ. Σιαμέτη και όλη τη διοίκηση, καθώς ο πρωταθλητισμός απαιτεί πολλές θυσίες.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-8, 40-16 (ημιχρ.), 53-34, 66-52

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Νανάκος-Νικολαϊδου): Μποσγανά 10, Κήτσιου 10(1), Βιντσιλαίου 11, Τσιχλακη 3(1), Γασπαράτου 5(1), Αναστασοπούλου 16, Γκέργκι 2, Πανταζή 9.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόνου 8(2), Σαρηγιαννίδου 15(2), Χρηστάκη 1, Μεντεσίδου 6,  Ξανθοπούλου 8(1), Διαμαντοπούλου, Ντάλλα 14(2), Μπουκουβάλα.