Ο ΑΓΣΙ δεν κατάφερε να έχει ένα καλύτερο πλασάρισμα στις ομάδες που θα διεκδικήσουν πιθανές θέσεις ανόδου στη Β’ Εθνική, καθώς υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του Λεύκιππου Ξάνθης σε αγώνα μπαράζ, κάνοντας ένα πολύ κακό β’ ημίχρονο.

Οι Γιαννιώτες ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, πήραν και προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, όμως σταδιακά έχασαν έδαφος και το +3 έγινε -3 στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ξάνθη κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας 10 πόντων και στο φινάλε ο ΑΓΣΙ εγκατέλειψε όταν είδε ότι το ματς δεν γύριζε, με συνέπεια το σκορ να φτάσει σε πλασματικά επίπεδα για τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων και να κλείσει στο 72-47.

Αν δεν υπάρξει κάποιο κύμα αποχωρήσεων ομάδων, τότε ο ΑΓΣΙ πολύ δύσκολα θα πάρει μία θέση ανόδου. Έτσι η Β’ Εθνική θα έχει μόνο έναν εκπρόσωπο, τον ΠΑΣ Γιάννινα που ανέβηκε ως πρωταθλητής, ενώ στη Γ’ Εθνική θα έχουμε και πάλι δύο ομάδες, τον ΑΓΣΙ και το IBC.

Δεκάλεπτα: 17-20, 31-28, 47-37, 72-47.