Παρά το γεγονός ότι αναμετρήθηκαν με αθλητές μεγαλύτερης ηλικίας και εμπειρίας απ’ όλη την Ευρώπη, οι Στέφανος Ντούσκος και Θανάσης Παλαιοπάνος έκαναν εξαιρετικές εμφανίσεις στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών που διεξήχθη πρόσφατα στη λίμνη Λουκέρνη της Ελβετίας.

Πιο συγκεκριμένα, ο Θανάσης Παλαιοπάνος, ο οποίος αγωνίστηκε στη Δίκωπο άνευ με τον Γιάννη Καλανδαρίδη, πέρασε στον μικρό τελικό μετά από μία εκπληκτική κούρσα στον επαναληπτικό του αγωνίσματος, η οποία κρίθηκε κυριολεκτικά στο photo finish, καθώς πέντε βάρκες τερμάτισαν σχεδόν μαζί!  Οι δύο Έλληνες πρωταθλητές στον Β΄ τελικό τερμάτισαν πέμπτοι με χρόνο 6.41.47 και κατετάγησαν 11οι στη γενική του Πρωταθλήματος.

Όσο για τον Στέφανο Ντούσκο, ο οποίος έτρεξε στο διπλό Σκιφ με τον Σπύρο Καλέντζη, έφτασε ως τον Γ΄ τελικό του αγωνίσματος. Η ελληνική βάρκα πήρε την πρώτη θέση σ’ αυτόν και κατέλαβε την 13η θέση στη γενική κατάταξη.