Ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με όσα είχαμε δει με ΑΕΛ και Παναιτωλικό εμφάνισε ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στη Βέροια και δυστυχώς όχι προς το καλύτερο, χωρίς το τελικό 1-1 να αποτελεί κριτήριο για το αν μία εμφάνιση είναι καλή ή κακή. Το αποτέλεσμα σ’ αυτές τις περιπτώσεις είναι δευτερεύον. Αυτήν τη φορά εμφανίστηκαν πολλές αδυναμίες και ήταν η κατάλληλη στιγμή να εμφανιστούν για να μπορέσει η ομάδα να δουλέψει πάνω σ’ αυτές και να τις διορθώσει. Ο ΠΑΣ δεν μπόρεσε να κάνει μεγάλη κατοχή μπάλας, δεν είχε τρεξίματα και πρέσινγκ όπως άλλες φορές, οι παίκτες του έκαναν εύκολα λάθη και στο τελευταίο 1/3 του γηπέδου δεν βγήκαν οι φάσεις που θα έπρεπε, αν αναλογιστούμε και τη διαφορά κατηγορίας. Βέβαια η Βέροια είχε περισσότερους αμυντικούς προσανατολισμούς απ’ ότι είχαν ΑΕΛ και Παναιτωλικός, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ταμπουρώθηκε.

Υπάρχουν, πάντως, κάποιες δικαιολογίες για τη σημερινή εμφάνιση. Η μία έχει να κάνει με το γεγονός ότι η ομάδα έμεινε για δύο εβδομάδες χωρίς άλλο φιλικό και έλλειψε κάπως ο ρυθμός, ενώ από την άλλη οι δύο αυτές εβδομάδες είχαν συνέχεια διπλές προπονήσεις, οπότε η ομάδα έβγαλε περισσότερη κούραση και λιγότερα ποιοτικά τρεξίματα από άλλες φορές. Γι’ αυτό είναι όμως τα φιλικά, για να βγαίνουν συμπεράσματα με ανώδυνο τρόπο και να διορθώνονται έγκαιρα τα όποια λάθη.

Ο κ. Γιαννίκης για ένα ακόμα φιλικό παρέταξε δύο διαφορετικές ενδεκάδες: Ξεκίνησαν οι: Περιστερίδης στο τέρμα, Οικονομόπουλος δεξί μπακ, Μπουκουβάλας αριστερό, Σκόνδρας και Πανουργιάς οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Ο Κάστρο κλασικός «κόφτης», με τον Καρτάλη δίπλα του, πιο μπροστά στα χαφ οι Ξύδας δεξιά και Ελευθεριάδης αριστερά, ο Ράντοβατς δεκάρι και στην επίθεση ο Κρίζμαν. Ο Βόσνιος μέσος δεν μπόρεσε να κρατήσει πολύ την μπάλα για τον ΠΑΣ και να βγάλει επιθετικές πάσες, ο Μπουκουβάλας με τον Ελευθεριάδη συνεργάστηκαν αρκετές φορές, αλλά ο Ελευθεριάδης ήταν αρκετά άστοχος στις τελικές που είχε, Ξύδας και Οικονομόπουλος είχαν κι εκείνοι κάποιες συνεργασίες, αλλά δεν βγήκε κάτι επικίνδυνο, ενώ ο Κρίζμαν δεν κατάφερε να αναστατώσει και να απασχολήσει την αντίπαλη άμυνα. Αμυντικά ο ΠΑΣ δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα.

Στο β’ ημίχρονο Περιστερίδης έμεινε στο τέρμα ως το 60’ και μετά έπαιξε ο Γιαννίκογλου, ο Αποστολόπουλος ήταν το δεξί μπακ, Πήλιος αριστερό, Ζιούλης και Ζώγκος οι δύο κεντρικοί αμυντικοί, Σιόντης «κόφτης» με Πίτου Γκαρσία ως «οχτάρι», Νικολιάς δεξιά στα χαφ, Λώλης αριστερά, Νάουμετς δεκάρι και Παμλίδης στην επίθεση. Στο 78’ τη θέση του Νάουμετς πήρε ο Λιάσος, ο οποίος 6 λεπτά αργότερα ισοφάρισε κιόλας για τον ΠΑΣ, με το μισό γκολ να ανήκει στον Παμλίδη που πήρε την κόντρα στη γωνία της περιοχής και στο τετ-α-τετ προτίμησε να μη σουτάρει, αλλά σιγούρεψε την πάσα για τον συμπαίκτη του.

Και στην επανάληψη ο ΠΑΣ δεν είχε καλό ρυθμό και είχε εύκολα λάθη που κάποια θα μπορούσαν να γίνουν αντεπιθέσεις για τη Βέροια, αλλά σταμάτησαν από την άμυνα την τελευταία στιγμή. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο 69’ ένα τέτοιο λάθος και ο Κανούλας από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ, πλάσαρε κάτω από τα πόδια τον Γιαννίκογλου και άνοιξε το σκορ.

Ο ΠΑΣ έβγαλε αντίδραση μετά το γκολ της Βέροιας και για ένα 15λεπτο, αλλά κι αυτό όχι με συνεχόμενο ρυθμό, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε την αντίπαλη ομάδα εως ότου βρήκε το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Παμλίδης ήταν από τους πιο ορεξάτους παίκτες του ΠΑΣ στην επανάληψη, ενώ αρκετά καλός σ’ ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Πήλιος. Δεν είχε «καθαρό μυαλό» ο Νικολιάς που βρέθηκε σε επικίνδυνες θέσεις κοντά στην περιοχή, αλλά δεν είχε πάντα τις κατάλληλες μεταβιβάσεις. Θέλει τον χρόνο του ο Πίτου Γκαρσία για να μάθει τους συμπαίκτες του, ενώ ο Νάουμετς ήταν επηρεασμένος από τον τραυματισμό του γι’ αυτό και δεν έπαιξε όλο το β’ ημίχρονο.

Εν κατακλείδι, το φιλικό αυτό βάζει «πονοκεφάλους» στον κ. Γιαννίκη, με την έννοια ότι θα αποτελέσει οδηγό για να δει αδυναμίες της ομάδας και να τις βελτιώσει.

Ακολουθούν δύο φιλικά την άλλη εβδομάδα, το Σάββατο με την Παναχαϊκή και την Κυριακή με τον Καραϊσκάκη κι εκεί θα φανεί που βαδίζει η ομάδα, καθώς θα πλησιάζει και η πρεμιέρα της Super League 2.