Από εκεί που το άφησε το ξανάπιασε η ομάδα Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα, έστω κι αν σε μεγάλο βαθμό το ρόστερ από πέρυσι μέχρι φέτος άλλαξε αρκετά. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν στο Στάδιο Αλκαζάρ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Κ17 της Super League επί της ΑΕΛ με 3-0, με τα 3 γκολ να έρχονται όλα στην επανάληψη.

Από φέτος υπάρχει απόφαση να παίζουν και οι υποδομές το βασικό σύστημα της μεγάλης ομάδας κι έτσι ο ΠΑΣ παρατάχθηκε με 4-2-3-1 και προσπάθεια να έχει την μπάλα στα πόδια του κάτι που κατάφερε σε ικανοποιητικό βαθμό, παρότι η ομάδα δεν είχε δώσει πολλά φιλικά.

Έτσι η ΑΕΛ περιορίστηκε σε πιο παθητικό ρόλο στο α’ μέρος και είχε μία καλή ευκαιρία σε κόντρα επίθεση, όπως είχε και ο ΠΑΣ μια μεγάλη ευκαιρία με τον Δημητρέλλο.

Στην επανάληψη με τις αλλαγές του κ. Αγγέλη ο ΠΑΣ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Λάμα και από εκεί και πέρα οι περισσότερες καλές στιγμές έγιναν γκολ.

Το σκορ για την ομάδα του Χρήστου Αγγέλη άνοιξε στο 69’ ο Καφεντζής με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 81΄μετά από κόρνερ του Περβανά, ο τερματαφύλακας της ΑΕΛ έχασε την μπάλα από τα χέρια του και ο Δημητρέλλος με κεφαλιά έγραψε το 0-2!

Στο 92’ ο Παπαστράτος έφυγε κάθετα στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον τερματοφύλακα, γύρισε στον Φερεντίνο και αυτός σε κενή εστία έγραψε το τελικό 0-3.

Γενικά ο ΠΑΣ έδειξε ότι ήταν ένα επίπεδο παραπάνω από τον αντίπαλό του.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λαδιάς, Μάκης, Περβανάς, Σταύρου, Ντούκας, Παππάς, Λάμα (88’ Τασιούλας), Τσέλιος (46’ Καφεντζής), Δημητρέλλος (90’ Τσιούτσιος), Κύρκος (46’ Φερεντίνος), Ζώνιος (85’ Παπαστράτος)