Αν βγαίνει ένα συμπέρασμα από τη φιλική νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα επί του Ολυμπιακού Βόλου με 3-0, αυτό είναι ότι η ομάδα θα χρειαστεί πολύ υπομονή απέναντι σε κλειστές άμυνες για να ξεκλειδώσει τα ματς και εφόσον έρθει το πρώτο γκολ, τότε και η νίκη μπορεί να πάρει διαστάσεις. Ειδικά τα ματς με Καραϊσκάκη, Θεσπρωτό και Ολυμπιακό Βόλου οδηγούν σ’ ένα τέτοιο συμπέρασμα, αφού μετά το πρώτο γκολ, η ομάδα «σκοτώνει» τον αντίπαλο και φτάνει στη νίκη εύκολα.

Αυτό έγινε και πάλι σήμερα. Μέχρι το 65’ ο ΠΑΣ δεν είχε καλό ρυθμό και δεν βοηθούσαν και οι συνεχείς διακοπές προς αυτήν την κατεύθυνση, αλλά και το χαμένο πέναλτι του Αποστολόπουλου στο 35’. Μόλις, όμως, ο Παμλίδης έκανε το 1-0 στο 66’, το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή, απλοποιήθηκε για τον ΠΑΣ που διεύρυνε τη νίκη του, βλέποντας τους Λέο και Πίτου Γκαρσία να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ με δύο ακόμα γκολ. Ειδικά εκείνο του Αργεντίνου με απευθείας κόρνερ ήταν ένα πανέμορφο τέρμα!

Ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να τα πάει πολύ καλά στο α’ μέρος, πίεσε, έκλεισε χώρους και δυσκόλεψε τον ΠΑΣ να δημιουργήσει φάσεις. Υπήρξαν, πάντως μία καλή στιγμή με τον Κρίζμαν στο 16’, ένα ανάποδο ψαλίδι του Παμλίδη στο 26’ και το χαμένο πέναλτι του Αποστολόπουλου στο 35’ που εκεί βγήκαν οι φάσεις, αλλά δεν αξιοποιήθηκαν. Όμως ο ΠΑΣ γενικώς έδειχνε νωθρός και αργός σε σκέψη απέναντι στον πιο συγκεντρωμένο αντίπαλο που έδειχνε να έχει δυνάμεις και περισσότερα τρεξίματα.

Στην επανάληψη το πρώτο 20λεπτο πήγε σχεδόν χαμένο με τραυματισμούς, κίτρινες κάρτες και πολλές αλλαγές, για να αλλάξουν άρδην τα πράγματα μετά το 1-0, όπου η όμορφη ενέργεια του Παμλίδη «ξεκλείδωσε» το ματς. Μέχρι τότε επικρατούσε έντονος προβληματισμός στην… κερκίδα, αφού το τέμπο του αγώνα δεν ενθουσίαζε.

Για τον Βόλο το διάστημα από το 65’ και μετά πρέπει να ξεχαστεί, αφού η ομάδα δεν μπήκε στο κλίμα του αγώνα και σχεδόν παραδόθηκε στις διαθέσεις των παικτών του κ. Γιαννίκη που ανέκτησαν κίνητρα και διάθεση και πάλεψαν μέχρι το τέλος να φτάσουν σ’ ένα μεγάλο σκορ.

Καθοριστικός ο ρόλος του Πίτου Γκαρσία στη μεταμόρφωση του ΠΑΣ Γιάννινα στο β’ ημίχρονο. Ένας ιδιαίτερα ποιοτικός παίκτης, με σωστές μεταβιβάσεις, βλέπει πολύ γήπεδο, έχει εξαιρετικές εκτελέσεις στημένων φάσεων και είναι δεδομένο ότι θα βοηθήσει να «ξεκλειδώσουν» κλειστές άμυνες από στατικές φάσεις.

Τακτικά να πούμε ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα έπαιξε σήμερα με 4-4-2. Ο Γιαννίκογλου ήταν στο τέρμα, Σκόνδρας και Ζιούλης οι δύο στόπερ, Αποστολόπουλος και Μπουκουβάλας οι δύο ακραίοι μπακ δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, Κάστρο και Σιόντης οι δύο αμυντικοί χαφ, Νικολιάς και Καρτάλης δεξιά τους αριστερά τους αντίστοιχα και κορυφή στην επίθεση ο Παμλίδης με τον Κρίζμαν.

Στην επανάληψη πέρασε ο Χουτεσιώτης στη θέση του Γιαννίκογλου στο 46′ και ο Πίτου στη θέση του Ζιούλη στο 61ο λεπτό. Μετά το 75′ έγιναν και οι υπόλοιπες αλλαγές με τους Ξύδα, Οικονομόπουλο, Παντελάκη, Λέο, Νάουμετς, Ράντοβατς, Γροσδάνη, Πήλιο και Γώγο να παίρνουν κι εκείνοι χρόνο συμμετοχής.

Τα φιλικά συνεχίζονται για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που την Κυριακή πηγαίνει για ένα ακόμα δυνατό ματς κόντρα στην Κασσιόπη Κέρκυρας. Το ματς αυτό θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 17:30.