image description

Ο Κωνσταντίνος Σταμούλης της ΓΕ Αγρινίου είναι ο νικητής του 13ου Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων, ενώ στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Ελευθερία Πετρουλάκη, η οποία μάλιστα κατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής, που διατηρούσε η Μάγδα Γαζέα από τον 6ο Γύρο Λίμνης.

Ο αθλητής της Saucony Κ. Σταμούλης ολοκλήρωσε τη διαδρομή  σε χρόνο 1.44, ακολουθούμενος από τον Αθανάσιο Μπαρμπαγιάννη της Fifth Element Running Team με χρόνο 1.46.54 και τον Αινεία Γκίνη του ΑΓΣ Ιωαννίνων με 1.48.47.

Η Ελευθερία Πετρουλάκη, επίσης αθλήτρια της Saucony, που ενέταξε τον Γύρο Λίμνης στην προετοιμασία της για τον Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας, τερμάτισε σε χρόνο 1.54.27, ενώ δεύτερη ήταν η Κατερίνα Ασημακοπούλου με 1.56.09 και τρίτη η Δήμητρα Τσαλοκώστα με 2.11.52.

Στην εκκίνηση του αγώνα των 30 χλμ. βρέθηκαν 1.235 δρομείς, ενώ άλλοι 58 ξεκίνησαν δύο ώρες νωρίτερα, συμμετέχοντας στο δυναμικό βάδισμα, στην ίδια διαδρομή. Ανάμεσα στους συμμετέχοντες του Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων ήταν ο Ολυμπιονίκης του Λονδίνου και του Ρίο στην κωπηλασία Γιάννης Τσίλης και ο παγκόσμιος πρωταθλητής επίσης στην κωπηλασία Στέφανος Ντούσκος.

Στα 10 χλμ. πρώτος έκοψε το νήμα ο Νικόλαος Σταμούλης, αδερφός του νικητή των 30 χλμ., επίσης αθλητής της ΓΕ Αγρινίου και της Saucony, ο οποίος κάλυψε τη διαδρομή σε χρόνο 31.31. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Αθανάσιος Λιγώνης σε χρόνο 33.29 και στην τρίτη ο Πέτρος Δασκάλας σε 34.14.

Στην κατηγορία των γυναικών, στην πρώτη θέση τερμάτισε η Ελένη Νικολοπούλου σε χρόνο 39.09, δεύτερη η Κωνσταντίνα Σταματέλου σε 42.24 και τρίτη η Κάτια Παπαδοπούλου σε 43.09.