Σ’ ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον από πλευράς εξέλιξης παιχνίδι ο ΑΓΣΙ επιβλήθηκε της Εθνικής ομάδας των εφήβων 71-69 στο πλαίσιο του ετήσιου τουρνουά που διοργανώνεται στην Παραμυθιά από τον τοπικό σύλλογο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε 27-15 στο α’ δεκάλεπτο έχοντας 7/9 τρίποντα! Η αντίδραση του ΑΓΣΙ ξεκίνησε από το β’ δεκάλεπτο μειώνοντας καταρχάς στο ημίχρονο στους 8 πόντους (34-42), ενώ στο γ’ δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 23-12 βρέθηκε να προηγείται 57-54. Στο δ’ δεκάλεπτο ο κόουτς Βλασσσόπουλος γύρισε την άμυνα σε ζώνη, όμως ο ΑΓΣΙ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα (64-55 στο 37’) και συνέχισε την προετοιμασία του με ένα ακόμα νικηφόρο παιγνίδι.

ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ:(Βλασσόπουλος-Προεστός) Σπυρόγλου13(1),Πράπας 16(3),Κωστόπουλος 12(2),Γιαννόπουλος 5(1),Τόλα 6,Ευσταθιάδης 7(1),Παπασάβογλου 5(1),Φιλοξενίδης 3(1),Ζώτος 2,Χρήστου,Κάλτσιος,Πολάτογλου.

Α.Γ.Σ.Ι.:(Ηλιάδης-Τσουκανέλης) Μούκας 10(2),Γυφτάκης 8(2),Σαπχατζίδης 7(1),Παππάς Γ.,Καλογεράτος 10(2),Αντωνίου 6,Χρήστου,Παπανικολάου 2,Μάκης ,Παπαδόπουλος 6, Δαβάνης 17(1),Φίλιος 6.

Αυτό ήταν το τέταρτο παιγνίδι σε έξι ημέρες, ενώ την Κυριακή θα ακολουθήσει ένα ακόμη προπονητικού χαρακτήρα φιλικό με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Α.Γ.Σ.Ι. ευχαριστεί θερμά την ΚΑΕ Παραμυθιά για την φιλοξενία της.