Το νεοφώτιστο IBC μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής νικώντας τους Ίκαρους Τρικάλων στην παράταση με 91-83 μετά και από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που προηγήθηκε στα 40 λεπτά στο νέο κλειστό των Ιωαννίνων.

Οι Γιαννιώτες ξεκίνησαν με ενθουσιασμό το παιχνίδι και πήραν ένα αρκετά μεγάλο προβάδισμα στο α’ ημίχρονο με 17 πόντους, κάτι που προδίκαζε ένα εύκολο απόγευμα, όμως η ομάδα των Τρικάλων μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο και έκανε το ματς αμφίρροπο. Νικητής στην κανονική διάρκεια δεν υπήρξε, όμως στην παράταση το IBC με απόδοση α’ ημιχρόνου έκανε ένα εξαιρετικό επιθετικό πεντάλεπτο και κατέκτησε το ροζ φύλλο.

Για να αντιληφθεί κανείς τη σημασία που είχε το ματς για την ομάδα των Τρικάλων αξίζει να σημειωθεί ότι χθες προπονήθηκε στο κλειστό του Μετσόβου και κατέλυσε εκεί για να έρθει στα Γιάννενα σήμερα με λιγότερη κόπωση!

Δεκάλεπτα: 25-15, 51-34(ημιχρ.), 62-57, 77-77(κ.δ.), 91-83

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 4, Ματσάγγας 2, Δουρούλης 13(3), Τσιτσώνης 5(1), Βάσης 5(1), Καραμπίνης 8(2), Κατσίβελος, Ξιούρας 1, Σφουγγάρης, Σωτηράκης 33, Τσιρώνης, Μπάλλας 20.

Ίκαροι Τρικάλων (Σδράκας): Μέξης 6, Μπαρμπαρούσης, Φρύδας, Βλάχος 14(3), Κολότσιος 7(1), Κρεμμύδας 6, Κατσαρές 14(1), Τζορμπατζάκης, Γεωργόπουλος 9, Γκιουλέκας 19(1), Μπάρδας, Μακρής 8.

Ήττα ο ΑΓΣΙ

Σε αντίθεση με το IBC, ο ΑΓΣΙ ξεκίνησε με ήττα στα Τρίκαλα από τον Αίολο με 69-55, σ’ ένα ματς που οι Γιαννιώτες έχασαν την επαφή στο σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού για 30 λεπτά και κάτι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 16-16, 30-28(ημιχρ.), 43-44, 69-55

Αίολος Τρικάλων (Παπαδημητρίου): Ρούζιος 6(2), Παναρας 14(1), Πρεμέτης, Αρούρης 3(1), Χατζής, Σούλκο 4, Τσιούλκας 3, Κολότσιος 12(1), Γοργότσης, Σπηλιόπουλος 11(3), Κατσαδούρος 2, Τσότσος 14(1)

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ηλιάδης):  Μούκας 5(1), Γυφτάκης 7(1), Σαχπατζίδης 12(2), Καλογεράτος 16(4), Αντωνίου, Σβώλης, Παπανικολάου, Μάκης, Παπαδόπουλος 2, Δαβάνης 12, Φίλιος 1, Τερζόπουλος.