Άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση για την ομάδα του Βίκου ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Πρωτέα Γρεβενών και 3 στα 3 στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής για την ομάδα του κ. Κωστόπουλου που κάνει επίδειξη δύναμης στα πρώτα του ματς, αν και «νεοφώτιστη» στην κατηγορία.

Άμυνα για σεμινάριο από τους «κυανόλευκους» στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και επίθεση «φωτιά» που δεν κόλλησε σε κανένα σημείο, φτάνοντας έτσι στη συλλογή ενός ακόμα ροζ φύλλου αγώνα.

Ο παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο έχτισαν μια διαφορά 10 πόντων με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και όντας συγκεντρωμένοι στην επίθεση.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Γιαννιώτες να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι έξω από την γραμμή των 6,75, με την διαφορά να εκτοξεύεται στο ημίχρονο στους 31 πόντους (48-17).

Στο ίδιο τέμπο και την ίδια ένταση τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση μπήκαν οι παίκτες του ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα και στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 21-11 ανέβασαν την διαφορά στους 41 πόντους,  προσφέροντας σκορ και θέαμα στους τετρακόσιους και πλέον φιλάθλους που γέμισαν και χθες το Νέο Κλειστό Γυμναστήριο της πόλης μας.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ όλα είχαν κριθεί, οι παίκτες τους Πρωτέα κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, στο τελικό 85-53

Από πλευράς ΠΑΣ ξεχώρισαν ο Ναούμης με 20 πόντους που ήταν πρώτος σκόρερ και ακολούθησαν οι Μάντζιος και Μανάκας με 11.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα ταξιδεύει στη Θεσσαλονίκη, όπου την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την ΧΑΝΘ στο ντέρμπι κορυφής του Β’ Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Δεκάλεπτα: 18-8, 48-17 (ημιχρ.), 69-28, 85-53

Διαιτησία: Θεοδώρου, Κοιμτζόγλου, Τζιοπάνος

ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 10 (2), Μαυρογιάννης 5, Καραγκιολίδης 5 (1), Ναούμης 20 (4), Μάντζιος 11 (1), Πάτρας 9 (1), Κωστούλας 7 (1), Μανάκας 11, Γιωτάκης 4, Τσίρμπας 3(1).

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζιδης): Τζιοβάρας, Σισμάνης 4, Μαλούτας 11 (3), Μιχαηλίδης 5 (1), Βλάχος 5, Μπέσσας 9, Συλλάκος, Τακίδης 2, Πελίγκος 1, Μακρής, Πεχλιβανίδης 11(2), Κλωνάρας 5