Με τον βαθμό της ισοπαλίας στις αποσκευές της επιστρέφει η Ανατολή από την Πτολεμαΐδα, παραμένοντας έτσι αήττητη για 3η συνεχόμενη αγωνιστική, γεγονός που τη βάζει για τα καλά στη μάχη της παραμονής πλέον μετά το 7ποντο ξέσπασμα!

Η Ανατολή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμβραΐζογλου στο 75’, το οποίος είχε κερδίσει ο Νάσιος, κατάφερε και «απάντησε» στο γκολ του Καραφουλίδη στο 22ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο α’ μέρος και εκτός από το γκολ έχασαν και πέναλτι στο 44’ με τον Μπακάλη, με τον Γκάρα να αποκρούει και να κρατάει την Ανατολή στο «κόλπο» της διεκδίκησης έστω του ενός βαθμού.

Στην επανάληψη το ματς ήταν πιο μοιρασμένο ως το λεπτό της ισοφάρισης, ενώ στα τελευταία λεπτά άνοιξε πολύ το παιχνίδι, δημιουργήθηκαν επικίνδυνες στιγμές, όμως το 1-1 δεν άλλαξε.

Μακεδονικός Φούφα: Μπίντση, Χαραλαμπίδης, Τζουβάρας, Καραφουλίδης, Σιδηρόπουλος, Αιχμαλωτίδης, Μπακάλης, Μπίντση, Τοπάλης, Μαυροματίδης, Χάιτας

Ανατολή: Γκάρας, Μαρμούτας, Φίλιος, Νάσιος, Κλητσινάρης, Πολυχρόνης, Σκανδάλης (93’ Κολιούσης), Εμβραΐζογλου (80’ Γεωργιάδης), Χριστακόπουλος (30’ λ.τρ. Νούγιας), Τσουμάνης, Φωλίνας (75’ Δήμος).