Χωρίς στάσεις συνεχίζει το… δρομολόγιό του το “τρένο” του Βίκου ΠΑΣ Γιάννινα στη Β’ Εθνική μπάσκετ των ανδρών. Οι “κυανόλευκοι” έκαναν νίκη και στην Χαλκιδική επί του Πολύγυρου και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.

Ντέρμπι το ματς στο α’ ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και μάλιστα είχαμε και εναλλαγές στο προβάδισμα. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου σοβαρεύτηκε και με άμυνα “μπετόν”, αλλά και επίθεση “φωτιά” οδηγήθηκε στο +17 (49-66). Όπως συνηθίζει, όμως, η “κυανόλευκη” ομάδα έβαλε λίγο σασπένς προς το τέλος, με τη διαφορά να κλείνει στο +7 και το τελικό σκορ στο ταμπλό να γράφει το αγαπημένο 70-77, που είναι η τρίτη φορά που έρχεται!

Κορυφαίοι για τον ΠΑΣ Γιάννινα οι Μαυρογιάννης με 20 πόντους και Πάτρας με 18.

Τα δεκάλεπτα:  14-17, 36-35(ημιχρ.), 49-66,  70-77

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Σιταρίδης-Αγραφιώτης Γρ.

Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 8(2), Πιπιλιάρης 10, Ντισλής 2, Δεληγκάρης, Βλάχος 8(2), Παπαθανασίου 4, Νικολόπουλος, Νούκαρης 16, Αμούτζιας 2, Αλεξιάδης 18(3), Γραβάνης 4.

ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 8(2), Μαυρογιάννης 20(3), Καραγκιολίδης 5, Ναούμης 4(1), Μάντζιος 10, Πάτρας 18(1), Κωστούλας 4, Μανάκας 9, Τσίρμπας, Γιωτάκης.