Σπουδαίο “τρίποντο” πήρε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Παναιτωλικό η Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα και διατηρήθηκε σε τροχιά διεκδίκησης πρόκρισης στο final-4 του πρωταθλήματος, αν και κάτι τέτοιο δεν αποτελεί αυτοσκοπό. Ο ΠΑΣ έπαιζε με 10 παίκτες από το 6ο λεπτό, χάνοντας με απευθείας κόκκινη τον στόπερ του, Φάνη Τσιούτσιο, αλλά κράτησε ψυχωμένα στην πίεση που δέχτηκε και στο τέλος πανηγύρισε μία τεράστια νίκη που θα παίξει ρόλο στην ψυχολογία των παιδιών.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης προήλθε από ωραία ενέργεια του Μίνα που απέφυγε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπέλλο, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 86′.

Λόγω και της αποβολής ο ΠΑΣ βρέθηκε σε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Παναιτωλικός είχε ευκαιρίες, αλλά ο Λαδιάς ήταν σε εξαιρετική μέρα.

Το φιλμ αγώνα:
6′ Ο Τσιούτσιος ανέτρεψε αντίπαλο που ήταν σε προφανή θέση για γκολ και άφησε τον ΠΑΣ με 10 παίκτες.
7′ Εκτέλεση φάουλ του Σοροβού, απέκρουσε με υπερένταση ο Λαδιάς.
16′ Ο Παπαδόπουλος έφυγε σε αντεπίθεση, “κρέμασε” τον Λαδιά, αλλά ο Ντούκας έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
18′ Κεφαλιά εξ’ επαφής του Βασίλα απέκρουσε Λαδιάς σε κόρνερ.
18′ Σουτ του Αναστασόπουλου απόκρουση του Λαδιά και στην επαναφορά ο Ζαβέρδας αστοχεί εξ’ επαφής.
76′ Κεφαλιά του Κρανιώτη, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
90′ Μακρινό σουτ του Τασιούλα, με τα ακροδάχτυλα απέκρουσε ο Ραγιάς.
94′ Ωραία ανέργεια του Μίνα που αποφεύγει και τον τερματοφύλακα, δίνει στον Μπέλλο και ο τελευταίος με κοντινό σουτ έκανε το 1-0!
95′ Ο Παπαδόπουλος με πλασέ χάνει μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Συνθέσεις:
ΠΑΣ Γιάννινα (Αγγέλης): Λαδιάς, Λάκας (86′ Τασούλας), Ντούκας, Τσιούτσιος, Σταύρου, Παππάς (86′ Μπέλλος), Λάμα (76′ Τσέλιος), Κύρκος, Φερεντίνος (62′ Μίνα), Ζώνιος (76′ Περβανάς), Περβανάς
Παναιτωλικός: Ραγιάς, Βασίλας, Αναστασόπουλος, Λαζαρίδης, Ζαβέρδας, Δήμος, Παπανικόπουλος, Σοροβός, Παπαδόπουλος, Κρανιώτης (88′ Κόκα) Ζαράσης

Διαιτησία: Νέος (Παπαδημητρίου, Τσάντας)