Ένα δύσκολο ντέρμπι κλήθηκαν να δώσουν οι γυναίκες του ΠΑΣ Γιάννινα στο κλειστό της Λεωφόρου Αλεξάνδρας απέναντι στον Παναθηναϊκό, στο οποίο πάλεψαν αξιοπρεπώς, αλλά δυστυχώς γνώρισαν την ήττα.

Ο ΠΑΣ μπήκε ψυχωμένα από την αρχή στο παιχνίδι και το μετέτρεψε σε ντέρμπι, έχοντας μάλιστα και προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του στη συνέχεια σε άμυνα και επίθεση και κυρίως στην επίθεση όπου με 29 πόντους κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στο ημίχρονο με 48-33.

Στο β’ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συντήρησε το προβάδισμα του και προς το τέλος το αύξησε για να κλείσει το ματς στο τελικό 83-65.

Δεκάλεπτα:  19-20, 48-33 (ημιχρ.), 59-48, 83-65

ΠΑΣ Γιάννινα: Tac 19, Montgomery 14(1), Ντάλα 13(1), Τζήμου 10(1), Calhoun 6, Κατσαμούρη 2, Ξανθοπούλου 1.