Πως και πως περίμεναν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2 οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Γιάννινα και το εντυπωσιακό 1-4 μέσα στην Καλαμαριά επί του Απόλλωνα Πόντου δείχνει και τις διαθέσεις της ομάδας του Νίκου Μπαδήμα.

Οι Γιαννιώτες αγωνίστηκαν με αρκετούς μικρούς παίκτες στη σύνθεσή τους, αφού είχαν παίκτες γεννημένους το 2003 και το 2004, παρ’ όλα αυτά είχαν εντυπωσιακή μεσοεπιθετική παρουσία και πολύ καλή αμυντική, με τον Γώγο και τον Βενετικίδη να ενισχύουν τους μικρούς από την επαγγελματική ομάδα. Μάλιστα ο Βενετικίδης που είναι πολύ βελτιωμένος φέτος, φόρεσε και το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Το σκορ για τον ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε στο 40’ ο Μαχαίρας με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Απόλλωνα Πόντου να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Ηπειρώτες δεν επέτρεψαν να αμφισβητηθεί η κυριαρχίας τους και στο 46’, με το ξεκίνημα δηλαδή, ο Μίνα τους έβαλε πάλι μπροστά στο σκορ με ωραία ενέργεια και αφού πέρασε ανάμεσα από τα δύο στόπερ. Το σκορ πήρε εύρος στο τελευταίο 15λεπτο, με τον Παπουτσή να σκοράρει δύο φορές. Στο 75′ έκανε το 1-3 κι ενώ είχε προηγηθεί συνδυασμός Μαχαίρα – Κουλούρη, με τον τελευταίο να γυρίζει στο σημείο του πέναλτι στον Παπουτσή και στο 88’ ο ίδιος επωφελήθηκε από ασυνεννοησία αμυντικού και τερματοφύλακα και έκανε το 1-4.

Η σύνθεση του ΠΑΣ Γιάννινα: Βενετικίδης, Κουλούρης, Ναούμης (46’ Παπουτσής), Ντόντης, Γώγος, Ζήκος (72’ Τσιούτσιος), Λάκκας, Μπούμπας (85’ Καζαντσίδης), Μίνα, Μαχαίρας (88’ Μερτζάνι), Μπέλλος (88’ Μερτύρης)