Το αήττητο διατήρησε την Κυριακή ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα, νικώντας και το Στρατώνι στο Κλειστό Γυμναστήριο Αρναίας Χαλκιδικής με 65-71, παίρνοντας το ένατο ροζ φύλλο αγώνα στις εννιά πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, παραμένοντας στην πρώτη θέση του Β’ Ομίλου της Β’ Εθνικής, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά από τη Δόξα Λευκάδας η οποία γνώρισε την ήττα στην Λαμία από τον Έσπερο.

Οι παίκτες του ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα μπήκαν δυνατά στο ματς, σε ένα «κρύο» γήπεδο παρουσία λιγοστών φιλάθλων, έχοντας μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων (19-23) στο τέλος του α’ δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους με τους παίκτες του Κωστόπουλου να είναι εκνευριστικά άστοχοι πίσω από την γραμμή των 6,75, σκοράροντας μόνο 12 πόντους στο β’ δεκάλεπτο με το Στρατώνι να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων 35-31.

Οι άμυνες είχαν την τιμητική τους και στο τρίτο δεκάλεπτο. Επιθετικά οι Γιαννιώτες έβρισκαν λύσεις με τους Μανάκα και Ντόβα οι οποίοι επιθετικά «τράβηξαν» τον ΠΑΣ κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 50-52 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για το τέλος.

Στο τελευταία δεκάλεπτο οι παίκτες του Κωστόπουλου, παίζοντας μυαλωμένα και κάνοντας ορθή διαχείριση του χρόνου αλλά και όντας εύστοχοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών κατόρθωσαν να πάρουν μια μεγάλη νίκη απέναντι στο Στρατώνι διατηρώντας το αήττητο.

Διαιτησία: Τζιοπάνος, Γραικός, Σιταρίδης

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-31, 50-52, 65-71

Στρατώνι (Μπούνης): Ψευτόγκας 9(3), Καραδήμας, Χαλάτσης 13(2), Κυρίλης 7(1), Φώτογλου 4, Σαμαράς 8(2), Ιατρίδης 4, Θυμνιός, Κασούρας, Δασκαλόπουλος 20, Κατάνος.

ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής, Νίκας, Ντόβας 20(3), Μαυρογιάννης 6(1), Καραγκιολίδης 1, Ναούμης 5(1), Μάντζιος 8, Πάτρας 8, Κωστούλας, Μανάκας 23, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου.