Σκούρα τα βρήκε η Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στην αμυντικογενή ομάδα του Καραϊσκάκη Άρτας, αφού δυσκολεύτηκε να διασπάσει το μαζικό τείχος των αντιπάλων του και το νικηφόρο αποτέλεσμα -που ακόμα κι έτσι προδιαγραφόταν-  πήρε διαστάσεις στις καθυστερήσεις.

Η σημερινή νίκη του ΠΑΣ είχε «επαγγελματική» χροιά, αφού ενώπιον Γιαννίκη, Ντουρουντού και Χριστόπουλου σκόραραν οι Λώλης (38’) και Γώγος (90’), ενώ το τρίτο γκολ πέτυχε ο Μίνα (93’) παίρνοντας την ασίστ από βολέ του Βενετικίδη.

Μονόλογος του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν όλο το ματς. Οι «κυανόλευκοι» έπαιξαν στο μισό γήπεδο τον Καραϊσκάκη, ο οποίος όμως εκμεταλλεύτηκε το μικρό γήπεδο, κλείστηκε πίσω και δεν επέτρεπε να περνάει με αξιώσεις η μπάλα στη μεγάλη περιοχή του Μπαλαούρα. Δεδομένου κιόλας ότι η Κ19 έπαιζε μόλις το 2ο επίσημο παιχνίδι της και λείπει το «δέσιμο» μεταξύ των παικτών, δεν ήταν εύκολο να αντιμετωπίσει ένα τέτοιο στυλ παιχνιδιού.

Αρχικά οι παίκτες του Νίκου Μπαδήμα δοκίμασαν κάποια σουτ γύρω από την περιοχή, αλλά δεν βρήκαν στόχο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 36’  όταν σε εκτέλεση φάουλ του Λώλη η μπάλα τράνταξε το δεξί δοκάρι του Μπαλαούρα. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, μια πολύ ωραία ανάπτυξη των παικτών του ΠΑΣ έφερε το 1-0. Εξαιρετική μπαλιά του Μπούμπα στον Κουλούρη, παράλληλο γύρισμα του τελευταίου προς το σημείο του πέναλτι και ο επερχόμενος Λώλης με δυνατό σουτ κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα!

Παρά το εις βάρος του σκορ όμως, ο Καραϊσκάκης δεν βιάστηκε να ανοιχτεί για να ισοφαρίσει κι έτσι το ματς παρέμεινε χωρίς πολλές ευκαιρίες και με τον ΠΑΣ να πολιορκεί τα αντίπαλα καρέ.

Στο τελευταίο 20λεπτο Μίνα και Μαχαίρας έχασαν 4-5 πολύ καλές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματα του ΠΑΣ, αλλά ό,τι δεν έγινε από το 38’ ως το 90’, έγινε στο τελευταίο τρίλεπτο. Στο 90’ ο Λώλης εκτέλεσε κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι και ο Γώγος με κεφαλιά έγραψε το 2-0, ενώ στο 93’ ο Βενετικίδης εκτέλεσε γρήγορα το βολέ και ο Μίνα με ψηλοκρεμαστό πλασέ πρόλαβε στην έξοδο τον έξοχο ως τότε Μπαλαούρα, που με τις επεμβάσεις του είχε κρατήσει πολύ χαμηλά το σκορ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα διπλασίασε σήμερα τις νίκες του, αλλά πήρε και τις εμπειρίες του για το τι είδους πρωτάθλημα θα είναι αυτό στο οποίο θα παίξει φέτος, μιας και το επίπεδο στη Super League 2 φαίνεται να είναι πολύ χαμηλό, με τις περισσότερες ομάδες να μην έχουν δουλέψει από μικρές ηλικίες τα παιδιά τους.

Αντιθέτως ο ΠΑΣ έχοντας παιδιά 3-4 χρόνια στις Ακαδημίες του, τα έχει εξελίξει πλέον σε τέτοιο βαθμό που είναι σε θέση να παίζει με παίκτες του 2003 και 2004 χωρίς να φαίνεται καμία διαφορά ηλικίας με τις άλλες ομάδες που παίζουν με παιδιά του 2000 και 2001.