Μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση και μία ακόμα μεγάλη σε έκταση νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε μέσα στη Λαμία με 5-0 επί της αντίστοιχης ομάδας της Φθιώτιδας.

Διαφορά κλάσης γι’ άλλη μια φορά μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς με ίδιο σκορ είχε ολοκληρωθεί και το ματς του Α’ γύρου μέσα στα Γιάννενα. Ο ΠΑΣ, παρά το βαρύ γήπεδο, κυριάρχησε και στα δύο ημίχρονα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και το κοντέρ θα μπορούσε να φτάσει και ψηλότερα.

Το σκορ άνοιξε για τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Λάμα μετά από παράλληλη πάσα του Ζώνιου. Στο 29’ ο Δημητρέλος εκτέλεσε εύστοχα το πρώτο από τα δύο πέναλτι που κέρδισαν οι «κυανόλευκοι» κάνοντας το 2-0, ενώ στο 43’ ο Ζώνιος από σέντρα του Περβανά διαμόρφωσε το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο επετεύχθησαν δύο ακόμα γκολ, το ένα με τη συμπλήρωση ενός λεπτού από τον Ζώνιο και το άλλο από δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε πάλι εύστοχα ο Δημητρέλος στο 83’.

Με τη σημερινή του νίκη ο ΠΑΣ Γιάννινα έπιασε τους 28 βαθμούς, πέρασε με +2 τον Άρη, ο οποίος αγωνίζεται την Κυριακή εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ.

Λαμία: Τρόπουλος, Λόζος, Σταθόπουλος, Καρβούνης, Τσάρας, Σέντης, Χύσκα, Αρβανίτης, Αναγνωστόπουλος, Κίβτζα, Καντάς

ΠΑΣ Γιάννινα: Λαδιάς, Σκουτελιάς, Περβανάς, Τσιούτσιος, Ντούκας (63’ Τσέλιος), Παππάς (46’ Μπούμπας), Λάμα (83’ Τζουβάρας), Κύρκος (83’ Ζιώγας), Δημητρέλος, Ζώνιος, Φερεντίνος (55’ Σταύρου).