Σ’ ένα ματς με εκπληκτικό ρυθμό και πολλές φάσεις η Κ15 του ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε με 2-1 την Ξάνθη. Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει διαστάσεις υπέρ του ΠΑΣ, καθώς η ομάδα του Μιχάλη Μπόλου κυριάρχησε μέσα στο γήπεδο και έχασε μεγάλες ευκαιρίες να «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς.

Πρωταγωνιστής για τους «κυανόλευκους» ήταν ο Σάλο που πέτυχε 2 γκολ και έχασε κι άλλα στη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ δεν υπήρξε παίκτης που να υστέρησε, αφού όλοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και μάλιστα απέναντι σε μια ομάδα που ήταν 2η στη βαθμολογία και παλεύει να βρεθεί στο final-4. Η ήττα αυτή, μάλιστα, δεν αποκλείεται να την «αποκαθηλώσει», αφού είναι στο +2 από τον Άρη έχοντας όμως παιχνίδι περισσότερο απ’ αυτόν. Επιπροσθέτως η νίκη αυτή δεν αποκλείεται να βάλει «σφήνα» στους δύο και τον ΠΑΣ, που ανέβηκε πλέον στους 7 βαθμούς και έχει 2 ματς λιγότερα από την Ξάνθη και 1 λιγότερο από τον Άρη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΣ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ματς και έχανε τις ευκαιρίες τη μία πίσω από την άλλη. Τελικά το σκορ άνοιξε στο 53’ ο Σάλο και ο ίδιος με πέναλτι στο 59’ διπλασίασε τα «κυανόλευκα» τέρματα. Η Ξάνθη σ’ εκείνο το σημείο έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Θωμάι που σταμάτησε με το χέρι την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στα τελευταία λεπτά η Ξάνθη ρίσκαρε και βγήκε μπροστά και στις υπερβολικές καθυστερήσεις των 6 λεπτών βρήκε το γκολ με πέναλτι στο 84’ με τον Πιστικό σε μια φάση διαρκείας που ο ίδιος παίκτης είχε και σουτ στο δοκάρι πριν καταλογιστεί το πέναλτι.

Το φιλμ του αγώνα

16’ Ο Κύργιος από θέση τετ-α-τετ με τον Ταξίδη σούταρε άουτ.

25’ Ατομική ενέργεια του Σάλο και σουτ, μπλόκαρε ο Ταξίδης.

36’ Σέντρα του Αθανασίου, κεφαλιά από κοντά του Σάλο, μπλόκαρε ο Ταξίδης.

38’ Ο Πιστικός εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Μάντζιου.

39’ Ο Κύργιος εκτέλεσε κόρνερ και από κοντά ο Σκαργιώτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

41’ Ο Σάλο ξέφυγε και μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ από πολύ πλάγια θέση, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

47’ Σουτ του Τσαργκοβίστα λίγο μέσα από την περιοχή, η μπάλα οριακά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

53’ Ο Κύργιος εκτέλεσε πανέξυπνα κόρνερ, πασάροντας μέσα στην περιοχή στον επερχόμενο Σάλο, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0!

59’ Σε φάση διαρκείας Σάλο και Κύργιος έκαναν σουτ, με τον Θωμάι να διώχνει πάνω στη γραμμή με το χέρι. Κόκκινη για τον παίκτη της Ξάνθης, πέναλτι για τον ΠΑΣ και ο Σάλο έκανε το 2-0!

64’ Σουτ του Τουλουμενίδη από πλάγια θέση, απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ ο Μάντζιος.

65’ Μονοκόμματο σουτ του Τουλουμενίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Μάντζιου.

67’ Σέντρα του Νίττα, κεφαλιά του Σκαργιώτη, λίγο άουτ.

70’ Διαγώνιο σουτ του Σάλο από φοβερή πάσα του Κύργιου, ο Ταξίδης απέκρουσε με εντυπωσιακή εκτίναξη.

80+4’ Δοκάρι σε σουτ του Πιστικού και στην εξέλιξη της φάσης πέναλτι για την Ξάνθη σε ανατροπή μέσα στην περιοχή, ο Πιστικός μείωσε σε 2-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Μάντζιος, Αθανασίου, Τζουβάρας, Τζιφάκης (78’ λ.τρ. Κουτσός), Παύλου, Καγκιούζης, Σκαργιώτης (72’ Τσιγγάρας), Χρήστου (63’ Καπατσέλης), Τσαργκοβίστας (63’ Θαυμαστός), Κύργιος (72’ Νίττας), Σάλο

Ξάνθη: Ταξίδης, Θωμάι, Γκοστάκης, Ζαχαρης, Τουλουμενίδης, Τσελεμπάκης, Βαρσάμης (77’ Ματζαρίδης), Πιστικός, Ζεκιράι (59’ Γουναρίδης), Μητρούσης (50’ Τσολακίδης), Νικολαΐδης