Απέναντι στον πάλαι ποτέ αυτοκράτορα του μπάσκετ γυναικών Σπόρτιγκ, η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε, ενισχυμένη και με τον κόσμο της, που για μια ακόμη φορά γέμισε το Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων, ικανή να πάρει μια ακόμη πολύτιμη νίκη. Αντ’ αυτής όμως “αυτοκτόνησε”, ειδικά στα τελευταία κρίσιμα λεπτά κι έχασε με 69-74.

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 13-9 (5′). Λάθη και απροσεξία έδωσαν το δικαίωμα στο Σπόρτιγκ να προηγηθεί με 14-15 (7′) για να κλείσει το δεκάλεπτο με 19-18, με 10 πόντους της Μοντγκόμερι στο διάστημα αυτό.

Στο β’ δεκάλεπτο αρχικά η Τακ και στη συνέχεια η Ντάλα έδιναν λύσεις κι έτσι οι γηπεδούχες προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 42-32.

Στο γ’ δεκάλεπτο δυστυχώς επανήλθαν τα λάθη, ενώ η ζώνη του ΠΑΣ είχε κενά, ειδικά μπροστά, με αποτέλεσμα ο Σπόρτιγκ να προηγηθεί, μετά από αρκετή ώρα με 53-54 στο 29′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μεγάλο ντέρμπι. Με τρίποντο της Τζήμου και αιφνιδιασμό της Τακ, ο ΠΑΣ προηγήθηκε με 66-60 στο 36′ και φάνηκε ικανός να κερδίσει. Ωστόσο, νέο μπαράζ αδράνειας και λαθών (στοίχισε πολύ η έλλειψη εμπειρίας στη θέση “1”), είχε ως αποτέλεσμα να πετύχει μέσα σε 3 λεπτά μόλις 1 πόντο και να δεχθεί 12 (67-72) και κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό 69-74.

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι ο Σπόρτιγκ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με μόλις 6 παίκτριες. Επίσης η…κατάχρηση στα τρίποντα και απ’ τις δύο ομάδες (7/28 ο ΠΑΣ, 5/25 ο Σπόρτιγκ). Αστοχία είχαμε και στις ελεύθερες βολές (10/16 Και 17/25).

Καλύτερες του ΠΑΣ η Τακ και κατά διαστήματα Μοντγκόμερι και Ντάλα. Για τις φιλοξενούμενες Ρέιμερ, Μούρερ και Κόστοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-32, 56-54, 69-74.

Διαιτητές οι κ.κ. Κοϊμτζόγλου, Γρ. Αγραφιώτης, Αναστασιάδης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου, Μοντγκόμερι 20(3), Κατσαμούρη, Ξανθοπούλου, Τζήμου 7(1), Καλχούν 9(1), Χρηστάκη, Ντάλα 14(2), Τακ 19.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ(Σόφτσης): Μούρερ 19(1), Γούναρη 2, Σαλιάι 12(4), Ιωαννίδου 6, Ρέιμερ 20, Κόστοβιτς 15.

Ρεπορτάζ: Μιχάλης Μερτζιανίδης