Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Λώλη που πέτυχε τα 4 από τα 5 γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα, η ομάδα Νέων των «κυανόλευκων» νίκησε με 5-1 την Κασσιόπη σε παιχνίδι που διεξήχθη νωρίς το μεσημέρι στο Epirus Arena.

Το ματς που έπαιξε η μεγάλη ομάδα Παρασκευή, έδωσε τη δυνατότητα στον κόουτς Μπαδήμα να κατεβάσει και τους 5 επαγγελματίες παίκτες που είχε τη δυνατότητα βάσει των ηλικιακών περιορισμών που υπάρχουν στο πρωτάθλημα. Βέβαια δεν είναι εύκολο να βρει αυτοματισμούς- και μάλιστα απέναντι σε μια κλειστή άμυνα- μία ομάδα που η μισή της ενδεκάδα προπονείται με άλλους συμπαίκτες, γι’ αυτό και στο α’ ημίχρονο ο ΠΑΣ δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό και μάλιστα βρέθηκε και πίσω στο σκορ στο 21’, αλλά στη συνέχεια κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ατομική ποιότητα των παικτών του και να «ξεκλειδώσει» το ματς. Από τη στιγμή, μάλιστα, που η ολική ανατροπή ήρθε νωρίς στην επανάληψη, ήταν επακόλουθο η Κασσιόπη να ανοιχτεί κι εκεί ακολούθησε καταιγίδα φάσεων και γκολ!

Πλην του Λώλη, πρωταγωνιστής και ο τερματοφύλακας Βενετικίδης, αλλά όχι για τις αποκρούσεις του, αφού η Κασσιόπη είχε όλες κι όλες δύο ευκαιρίες στο ματς, αλλά για τις δύο ασίστ με βολέ που έδωσε στον Λώλη, κάτι που είχε κάνει και στο προηγούμενο ματς, όπου και πάλι είχε δώσει ασίστ από βολέ!

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε να παίζει μονότερμα τον αντίπαλό του, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα και απλά «φλυαρούσε» χωρίς καλά τελειώματα στα σουτ. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε η Κασσιόπη και στο 21’ ο Τσάνης έφυγε σε αντεπίθεση και με διαγώνιο πλασέ από αριστερά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στο 23’ παραλίγο να γίνει και το 0-2, όταν από εκτέλεση κόρνερ του ΠΑΣ βγήκε αντεπίθεση για την Κασσιόπη και ο Γκόγκος με μακρινό σουτ προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Βενετικίδη, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και επέστρεψε στον τερματοφύλακα του ΠΑΣ.

Κάπου εκεί άρχισε να σοβαρεύεται λίγο περισσότερο η «κυανόλευκη» ομάδα και αφού προειδοποίησε με χαμένες ευκαιριών των Μαχαίρα, Πήλιου και Μπέλλου, στο 43’ έγινε το 1-1, όταν από δυνατό βολέ του Βενετικίδη, ο Λώλης βρέθηκε στη δεξιά γωνία της περιοχής πήρε την κεφαλιά στη διεκδίκηση στον αέρα από τον τερματοφύλακα της Κασσιόπης και πέτυχε ένα όμορφο γκολ.

Στην επανάληψη μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΣ άνοιξε το γκάζι και εξαφανίστηκε! Στο 56’ ο Λώλης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, κέρδισε τις κόντρες και πλάσαρε εύστοχα δίνοντας προβάδισμα στο σκορ στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Μίνα, Μπούμπας και Λώλης έχασαν κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ, κάτι που έγινε τελικά στο 69. Παράλληλο γύρισμα του Παπουτσή στο σημείο του πέναλτι και ο επερχόμενος Λώλης με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1!

Στο 87’ και πάλι δυνατό βολέ του Βενετικίδη, ο Λώλης με διαγώνιο σουτ πέτυχε ένα πολύ όμορφο και δύσκολο γκολ από πλάγια θέση.

Το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου στο 93’, όταν ο Μίνα με λόμπα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά με κεφαλιά ο ίδιος αύξησε το δείκτη του σκορ σε 5-1!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα με 3 στα 3 στο πρωτάθλημα και μάλιστα με μεγάλα σκορ, δείχνει ότι θα είναι σίγουρα μία από τις τέσσερις ομάδες που θα πάνε στο final-4 στο τέλος της σεζόν.