image description

Ένα ακόμα ντέρμπι της Β’ Εθνικής πήρε ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα με νίκη επί του Ερμή Λαγκαδά με 63-68 και πλέον ο δρόμος που στρώνεται για την ομάδα του κ. Κωστόπουλου φαίνεται ότι διαθέτει ολοένα και πιο βατά εμπόδια!

Ο Ερμής, λόγω και της βαθμολογικής του θέσης (σ.σ. ήταν στην 3η θέση μαζί με Καβάλα και Φάρσαλα) ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να μπορέσει να διεκδικήσει κάποια θέση που δίνει απευθείας άνοδο, όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε κι εκείνος τον δικό του στόχο, που δεν ήταν άλλος από τη διατήρηση της πρώτης θέσης και της διαφοράς ασφαλείας 2 νικών από τη 2η Δόξα Λευκάδας, που κι εκείνη πέρασε με σπουδαία νίκη από τα Φάρσαλα.

Πολύ δυνατό ματς σε όλη του τη διάρκεια, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να ξεκινάει με ισχνό προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ερμής κατάφερε να αντιδράσει και να πάει εκείνος στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με προβάδισμα 3 πόντων, κάτι που προμήνυε μεγάλη μάχη στο β’ ημίχρονο.

Ο ΠΑΣ έβρισκε τον ρυθμό του όσο περνούσε, βελτίωσε πολύ την άμυνά του και τελικά έφτασε στο 11Χ11 κάτι που σημαίνει ότι για να χαθεί η άνοδος στην Α2 και με όλα σχεδόν τα ντέρμπι κερδισμένα, θα πρέπει η ομάδα να “αυτοκτονήσει”.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 35-32(ημιχρ.), 44-49, 63-68

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης) : Μήνου 3(1), Αποστολίδης, Μάρουσιτς 23(4), Ελευθεριάδης 4(1), Πλιούκας 8(2), Σιώπης 5(1), Παρίτσης 9(1), Θεοδωρίδης 2, Χριστοδούλου 9.

ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας, Ντόβας 21(3), Καραγκιολίδης 7(1), Ναούμης 4, Μάντζιος 2, Πάτρας 16, Κωστούλας, Μανάκας 14, Τσίρμπας 4, Γιωτάκης.