Έμελλε το τελευταίο παιχνίδι του 2019 να συνοδευτεί από την πρώτη ήττα του Βίκου ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς όσα ματς έδωσε φέτος στη Γ’ Εθνική, αλλά και στη Β’ Εθνική, ήταν όλα νικηφόρα. Το σερί δυστυχώς έσπασε από την Ευκαρπία που νίκησε με 90-96, μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, που κράτησε σε αγωνία όσους το παρακολούθησαν.

Σε πολύ υψηλό σκορ πήγε το ματς από την αρχή, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μην έχει την καλή άμυνα προηγούμενων παιχνιδιών κι έτσι η Ευκαρπία έφτασε τους 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και τους 54 στο ημίχρονο! Ο Βίκος υποχρεώθηκε να ακολουθεί στο σκορ, χωρίς να καταφέρει να το ανατρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 23-31, 43-54(ημιχρ.), 64-78, 90-96

Διαιτητές: Παφίλης-Κατωτικίδης-Λυγούρας

ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Νίκας 5(1), Ντόβας 27(4), Καραγκιολίδης 9, Ναούμης 8(2), Μάντζιος 4, Πάτρας 20, Κωστούλας, Μανάκας 15, Τσίρμπας 2, Γιωτάκης.

Ευκαρπία (Νίκου): Τουλούπης 7(1), Κιούρκας 14(3), Κοσμίδης 2, Χατζημιχαηλίδης 8(1), Χολέβας 14(1), Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 18(2), Χατζίδης 13(1), Γκαβέζος 2, Βαρίτης 12(3), Πρεδάρης 3(1), Χαρτόπουλος 1.