Μία ακόμα από τις ομάδες που θεωρούνται συνδιεκδικήτριες της ανόδου κέρδισε ο Βίκος ο ΠΑΣ Γιάννινα στο κατάμεστο Νέο Κλειστό! Τελευταίο του «θύμα» υπήρξε η Καβάλα και όσοι φίλοι του ΠΑΣ πήγαν στο γήπεδο είδαν ένα πολύ δυνατό ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, παρότι οι γηπεδούχοι είχαν ξεφύγει με +12 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με τον Βίκο ΠΑΣ  Γιάννινα να ανεβάζει την απόδοσή του στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο, αλλά η ομάδα μπλόκαρε στο 62-55 5,5 λεπτά πριν το φινάλε. Έτσι η Καβάλα μείωσε στο σκορ σε 62-61. Τελικά 2 βολές του Ναούμη στα τελευταία 8 δεύτερα πριν το φινάλε και το χαμένο τρίποντο από τους φιλοξενούμενους που είχαν το τελευταίο σουτ του αγώνα, έκριναν το ματς.Η νίκη πανηγυρίστηκε φυσικά έξαλλα!

Τραυματίστηκε στο ματς ο Καραγκιολίδης και το ιατρικό επιτελείο θα κρίνει αν είναι κάτι σοβαρό.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΣ διατηρείται πρώτος με 2 νίκες διαφορά από τη Δόξα Λευκάδας και 3 νίκες από την Καβάλα, ενώ έχει και τις ισοβαθμίες, καθώς τις κέρδισε στον Α’ γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 41-33(ημιχρ.), 54-42, 64-61

ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Ντόβας 6(1), Μαυρογιάννης 16(4), Καραγκιολίδης 8(2), Ναούμης 18(4), Μάντζιος, Πάτρας 5(1), Κωστούλας, Μανάκας 11, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου.

ΕΚ Καβάλας (Πενταζίδης-Κατσικάς): Δοξάκης, Αδαμόπουλος 4, Τεπετίδης 3, Λαμπρόπουλος 11(1), Σαββίδης, Αθανασιάδης 2, Αμπαράς 11(2), Πιεβάλιτσα 13(3), Φλιάτης 7, Νταλός 10.