Ένα «στοιχειωμένο» ρεκόρ κατέρριψε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο σημερινό παιχνίδι με την Παναχαϊκή, το οποίο κρατούσε από το φθινόπωρο του 1973! Είναι το ρεκόρ με τις περισσότερες συνεχόμενες νίκες σε επίσημους αγώνες, με την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη να πετυχαίνει σήμερα την 8η σερί νίκη σε πρωτάθλημα (6 νίκες) και κύπελλο (2 νίκες). Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν 7 σερί νίκες το 1973 με προπονητή τον Νίκο Αλέφαντο και αφορούσε μόνο παιχνίδια πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής!

Τρομερή επίδοση για τους «κυανόλευκους» που διανύουν μία από τις καλύτερες περιόδους τους και βέβαια όσα συμβαίνουν τους τελευταίους μήνες μόνο τυχαία δεν είναι.

Επιπροσθέτως, η ομάδα παραμένει αήττητη για 16 επίσημους αγώνες, 12 στο πρωτάθλημα και 4 στο κύπελλο Ελλάδος. Η σχετική καλύτερη επίδοση συνεχόμενων παιχνιδιών χωρίς ήττα είναι 18 σερί ματς και το ρεκόρ είναι από το 2006 σε δύο διαφορετικές σεζόν! Τότε τα 13 από τα 18 ματς ήταν στη Γ’ Εθνική και ακολούθησαν 4 ματς στη Β’ Εθνική συν ένα ματς κυπέλλου. Αν, λοιπόν, οι Ηπειρώτες καταφέρουν να μείνουν αήττητοι και στα παιχνίδια με Παναθηναϊκό και Λεβαδειακό, τότε θα ισοφαρίσουν την επίδοση του 2006 και θα πάνε στο Ηράκλειο για να την καταρρίψουν κόντρα στον Εργοτέλη.

1-12-2019 ΠΑΣ Γιάννινα-Πλατανιάς 2-0

4-12-2019 Βέροια-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (κύπελλο)

8-12-2019 ΠΑΣ Γιάννινα-Δόξα Δράμας 1-0

13-12-2019 Κασσιόπη-ΠΑΣ Γιάννινα 0-4

22-12-2019 ΠΑΣ Γιάννινα-Καραϊσκάκης 2-0

5-1-2020 Απόλλων Λάρισας-ΠΑΣ Γιάννινα 0-3

8-1-2020 ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 1-0 (κύπελλο)

12-1-2020 ΠΑΣ Γιάννινα-Παναχαϊκή 1-0

Μεγάλωσε το ρεκόρ του ο Χουτεσιώτης

Στο μεταξύ συνεχίζεται και το ρεκόρ του Χουτεσιώτη που κρατάει ανέπαφη την εστία του για 842 λεπτά, που αναλύονται σε 9 ολόκληρα ματς (810 λεπτά) συν 32 λεπτά επιπλέον από το τελευταίο γκολ του Εργοτέλη στο 2-2 της 3ης αγωνιστικής (είχε σκοράρει ο Ροβίθης στο 58’).

Συνολικά σε 12 ματς που έπαιξε με τον ΠΑΣ ο Χουτεσιώτης, 10 στο πρωτάθλημα +2 στο κύπελλο, δέχτηκε γκολ μόνο στο ματς με τον Εργοτέλη!

Το ρεκόρ ανέπαφης εστία

Άλλο ένα ρεκόρ που φλερτάρει να καταρρίψει ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι το ρεκόρ ανέπαφης εστίας. Ναι μεν ο Χουτεσιώτης γράφει ξεχωριστό ρεκόρ, όμως ο ΠΑΣ είχε δεχτεί γκολ από τη Βέροια στο κύπελλο, οπότε από εκείνο το παιχνίδι και μετά έχει 6 σερί ματς χωρίς γκολ. Το σχετικό ρεκόρ του ΠΑΣ είναι 8 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς γκολ, τα οποία είχε το 2010 επί Ντεμόλ στη Β’ Εθνική.