Γκολ στις καθυστερήσεις και ήττα από τον Λεβαδειακό, γκολ στις καθυστερήσεις από τον Εργοτέλη που ευτυχώς δεν κόστισε και δυστυχώς γκολ και σήμερα από τα Χανιά στο 94’, με τελικό αποτέλεσμα στους «Ζωσιμάδες» 1-1. Πραγματικά δύο πεταμένοι βαθμοί, καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε χάσει πολλές κλασικές ευκαιρίες στο ματς και μπορούσε από το πρώτο ημίχρονο να προηγείται με 2-0 ή και 3-0, όπως και στην επανάληψη δικαιούταν 1-2 γκολ ακόμα, καθώς είχε και δοκάρι με τον Παμλίδη. Ο άγραφος Νόμος του ποδοσφαίρου, όμως, λέει , ότι όταν δεν βάζεις γκολ, θα το δεχτείς και δυστυχώς ο ΠΑΣ πλήρωσε πολύ ακριβά την οπισθοχώρηση του τελευταίου δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι κατάφερε από νωρίς να το πάει εκεί που ήθελε ο ΠΑΣ Γιάννινα. Πέτυχε ένα γρήγορο γκολ στο 16ο λεπτό με τον Λέο, μετά από ένα «άνοστο» πρώτο 15λεπτο που δεν έγιναν και πολλά στο ματς. Από εκεί και μετά τα Χανιά ανοίχτηκαν και επέτρεψαν στον ΠΑΣ να βρίσκει πολλούς χώρους για να επιτίθεται και να εκμεταλλεύεται τα λάθη των αντιπάλων του από το πρέσινγκ που ασκούσε.

Στο 28’ από κάθετη του Λώλη στον Κρίζμαν ήρθε η επόμενη μεγάλη ευκαιρία, με τον Κροάτη από το ύψος της μεγάλης περιοχής να αποφεύγει τον αντίπαλό του και να σουτάρει, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 32’ νέα κλασική ευκαιρία με τον Κρίζμαν να περνάει διαγώνια πάσα για τον Λέο μέσα στην περιοχή και ο Γάλλος απέναντι από τον Κουτζαβασίλη έπιασε περισσότερο “αέρα” παρά μπάλα και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για γκολ!

Στο 35’ ο Λέο έβγαινε σε αντεπίθεση, μόνος του δίπλα του ο Κρίζμαν δεν του έδωσε την μπάλα, κλείστηκε από δύο παίκτες και τελικά έχασε την μπάλα.

Για να έρθει στις καθυστερήσεις του α’ μέρους η μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς. Ο Κρίζμαν  κέρδισε εναέρια μονομαχία λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, έφυγε σε αντεπίθεση, πλάσαρε όμως υπό πίεση πάνω στον Κουτζαβασίλη. Για την κλάση του Κροάτη ήταν γκολ που δεν χάνεται.

Στο β’ μέρος ο κ. Γιαννίκης αναγκάστηκε να αλλάξει στο 53’ τον Λέο που είχε μία ενόχληση τις τελευταίες μέρες από ένα τραβηγματάκι με τον Κάστρο που προερχόταν κι αυτός από τραυματισμό, αλλά όσο ο ΠΑΣ Γιάννινα έπαιζε ανοιχτά όχι μόνο δεν κινδύνευε, αλλά έβγαζε συνέχεια ευκαιρίες.

Στο 54’ σε αντεπίθεση του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Καρτάλη, ο τελευταίος σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κουτζαβασίλη.

Στο 62’ σε κόρνερ για τον ΠΑΣ, πήρε την κεφαλιά ο Παντελάκης, έπεσε στην αριστερή του γωνία ο Κουτζαβασίλης και μπλόκαρε.

Στο 70’ νέα διπλή απίθανη ευκαιρία με τον Παμλίδη να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Κουτζαβασίλη και στην επαναφορά της μπάλας κεφαλιά ψαράκι του Λώλη από τη γωνία της μικρής περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 75’ ήταν σειρά του Κρίζμαν να ξαναχάσει ευκαιρία, όταν μπήκε ανάμεσα από στόπερ και τερματοφύλακα, έκλεψε την μπάλα και στη μικρή περιοχή σούταρε, με την μπάλα μάλλον να αναπηδάει μπροστά του και να φεύγει πολύ ψηλά άουτ! Ένα πολύ κακό τελείωμα σε φάση που ήταν πολλά υποσχόμενη για γκολ.

Από εκεί και μετά οι αλλαγές του κ. Βοσνιάδη και το γεγονός ότι χρειάστηκε να βγει και ο Καρτάλης από το ματς, ο οποίος «φλέρταρε» με 2η κίτρινη σε κάποιες περιπτώσεις, οδήγησαν σε οπισθοχώρηση τους «κυανόλευκους». Εκεί φάνηκε να υπάρχουν πολλά προβλήματα στο αμυντικό στήσιμο, αφού Μπουκουβάλας και Λώλης μπέρδευαν τα μαρκαρίσματα και το ποιος πιάνει ποιον, με αποτέλεσμα να βγουν τρεις επικίνδυνες σέντρες, με μία τελικά φάση στο 94’ να φέρνει την ισοφάριση σε διαγώνιο σουτ του Βρεττού κι αφού η μπάλα βρήκε στη ρίζα της δοκού του Χουτεσιώτη.

Δυστυχώς στο τέλος ο ΠΑΣ έβγαλε πολύ άγχος, βλέποντας να χάνονται τεράστιες ευκαιρίες στην επίθεση και πλήρωσε τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου, από μια ομάδα που απλώς φλυαρούσε με την μπάλα στα πόδια χωρίς να γίνεται επικίνδυνη, παρά μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο που οι παίκτες του Αργύροι Γιαννίκη κλείστηκαν στα τελευταία 30 μέτρα του γηπέδου και είχαν τεράστια αδυναμία να κρατήσουν την μπάλα ή έστω να τη διώξουν προς το κέντρο του γηπέδου.

Τυχερός ο ΠΑΣ που έχασε και ο Λεβαδειακός σήμερα βαθμούς στην έδρα του από τον Καραϊσκάκη και θα περιμένει να δει αύριο αν και ο Απόλλωνας μπορεί να αφήσει βαθμούς στη Δράμα, ούτως ώστε η κατάσταση στην κορυφή να μείνει αμετάβλητη.