Ένα σημαντικό βήμα παραμονής έκανε η Ανατολή την προηγούμενη εβδομάδα παίρνοντας μία εύκολη νίκη επί του Ναυπακτιακού Αστέρα με 2-0, ένα ακόμα όμως καθοριστικότερο καλείται να κάνει την Κυριακή στο Μεσολόγγι, θέτοντας νοκ-άουτ μία ακόμα ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους μ’ εκείνη.

Η μάχη της παραμονής κορυφώνεται στις τελευταίες 8 αγωνιστικές, με την Ανατολή να έχει εδραιωθεί οριακά πάνω από τη ζώνη, όμως τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα. Όσο όμως η ομάδα κερδίζει τα ντέρμπι με τις ομάδες που έχουν ίδιους στόχους, τόσο οι ελπίδες αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο.

Πλήρης θα ταξιδέψει η ομάδα των Ιωαννίνων στο Μεσολόγγι, με μόνη απουσία εκείνη του Χριστακόπουλου που βγήκε προσωρινά από το νοσοκομείο μετά το κάταγμα στο κρανίο που έπαθε στο ματς με την Αναγέννηση Άρτας, αλλά τις επόμενες μέρες θα μπει χειρουργείο για να κάνει πλαστική επέμβαση.

Η αγωνιστική περιλαμβάνει και πολλά ακόμα σημαντικά ντέρμπι παραμονής, αφού τουλάχιστον 9-10 ομάδες από τις 14 δεν μπορούν ακόμα να πουν ότι έχουν σωθεί, δικαιώνοντας έτσι αυτό που λέγεται συχνά για τη Γ’ Εθνική, ότι για να σωθείς εύκολα πρέπει να κάνεις πορεία πρωταθλητισμού.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Σπυρίδων Κολυτάς που σφύριξε την προηγούμενη εβδομάδα στο ΠΑΣ Γιάννινα-Χανιά αφήνοντας με πολλά παράπονα τον ΠΑΣ. Βοηθοί του Κερκυραίου ρέφερι θα είναι είναι Θεοχάρης Δημήτριος Σκορδίλης που επίσης ήταν στο ματς του ΠΑΣ και Ιωάννης Μίχος, όλοι του συνδέσμου Κέρκυρας. Παρατηρητής διαιτησίας ορίστηκε ο Κωνσταντίνος Φλωράκης (Φωκίδας).

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

19η Αγωνιστική

08/02/2020, 15:00
Σούλι Παραμυθίας Θιναλιακός
09/02/2020, 14:45
ΑΕ Λευκίμμης Μακεδονικός Φούφα
09/02/2020, 15:00
Τηλυκράτης 2014 ΠΑΣ Πρέβεζα
09/02/2020, 15:00
Αναγέννηση Αρτας Αχέρων Καναλακίου
09/02/2020, 00:00
Αστέρας Ιτέας ΑΕΠ Καραγιαννίων
(Ο ΑΓΩΝΑΣ ΑΥΤΟΣ ΜΑΤΑΙΩΘΗΚΕ)
09/02/2020, 15:00
Ναυπακτιακός Αστέρας Απόλλων Ευπαλίου
09/02/2020, 15:00
Μεσολογγίου ΑΕ ΑΟ Ανατολής

 

Η Βαθμολογία

  1. ΑΕΠ Καραγιαννίων 40
  2. Αναγέννηση Άρτας 38
  3. Αχέρων Καναλακίου 34
  4. Σούλι Παραμυθιάς 34
  5. Θιναλιακός 27
  6. Τηλυκράτης 26
  7. Μακεδονικός Φούφα 25
  8. Ανατολή 23
  9. Λευκίμμη 22
  10. ΠΑΣ Πρέβεζα 19
  11. ΑΕ Μεσολογγίου 18
  12. Ναυπακτιακός Αστέρας 18
  13. Απόλλων Ευπαλίου 13
  14. Αστέρας Ιτέας Αποχώρησε