Σ’ ένα ματς που γύρισε το ποδόσφαιρο πίσω από άποψη συμπεριφοράς γηπεδούχων, το Μεσολόγγι νίκησε με 2-1 την Ανατολή και έμεινε στο «κόλπο» της παραμονής. Ντέρμπι με νεύρα, ρίψεις αντικειμένων, αποδοκιμασίες, διαμαρτυρίες και φυσικά παράπονα και για τη διαιτησία.

Το Μεσολόγγι προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Πιστιόλης και εκτέλεσε εύστοχα ο Γεωργούσης.

Από εκεί και μετά μοιρασμένες οι καλές στιγμές και πολλές οι μονομαχίες, ώσπου στο 53’ οι γηπεδούχοι μένουν με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Σωτηρόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το αριθμητικό πλεονέκτημα το εκμεταλλεύτηκε η Ανατολή που βρήκε το γκολ της ισοφάρισης μισή ώρα αργότερα, όταν στο 83΄μετα από σέντρα του Τσουμάνη στο δεύτερο δοκάρι, ο Δήμας με προβολή έκανε το 1-1. Μάλιστα 3 λεπτά αργότερα η Ανατολή έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Νούγια να βρίσκεται απέναντι από τον τερματοφύλακα του Μεσολογγίου, αλλά πλάσαρε πάνω του

Το Μεσολόγγι, όμως, αν και με 10 παίκτες, ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να ελπίζει σε παραμονή και στα τελευταία λεπτά ρίσκαρε. Στο 91΄ο Γεωργούσης έβγαλε τη σέντρα στην κάρδια της μικρής περιοχής και ο επερχόμενος Μπελεβώνης με προβολή έκανε το 2-1, γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα.

ΑΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ: (Γιώργος Ταράσης) Μανιάτης, Χριστογιάννης, Κολοβάκης, Μπακαδήμας, Ντζιμάνης, Σωτηρόπουλος, Πιτσιόλης (78΄Τσιαντής), Λίτσος, Γεωργούσης (99΄Παναγιωτόπουλος Π.), Πατίλας, Μπελεβώνης.

ΑΟ ΑΝΑΤΟΛΗΣ: (Ανέστης Ζώης) Γκάρας, Μαρμούτας, Φίλιος (78΄Δήμος), Νάσιος, Κλιτσινάρης, Πολυχρόνης, Σκανδάλης, Εμβραίζογλου, Νούγιας, Τσουμάνης, Φωλίνας (46΄λ.τ Γρηγοριάδης).