Στο κατάμεστο Νέο Κλειστό γυμναστήριο η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 65-88, όντας πολύ ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, αλλά και με το «χεράκι» της διαιτησίας σε κάποια κρίσιμα χρονικά σημεία, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του στο β’ ημίχρονο, ξέφυγε στο σκορ και έφτασε σε μια εύκολη νίκη τελικά.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εξαιρετικά καλός στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 20-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ και στο ημίχρονο θα μπορούσε να είναι σε απόσταση αναπνοής από τον Παναθηναϊκό αν μετρούσε το buzzer beater της Μοντγκόμερι από το κέντρο του γηπέδου! Με το σκορ στο 34-41 εκείνη τη στιγμή, ο ΠΑΣ θα μπορούσε να έχει πιο διαχειρίσιμη διαφορά, αλλά τελικά οι διαιτητές αποφάσισαν να μη μετρήσουν το καλάθι.

Το ματς είχε και στιγμές έντασης, με τον προπονητή του ΠΑΣ, Γιώργο Σιαμέτη να αποβάλλεται από τον πάγκο με δύο τεχνικές ποινές.

Κορυφαίες του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν οι Μοντγκόμερι και Καλχούν που είχαν από 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 34-41 (ημιχρ.), 48-67, 65-88

ΠΑΣ Γιάννινα: Montgomery 21(3), Calhoun 20(4), Tac 11(10ριμπ.), Ντάλα 4, Τζήμου 4(1), Πάφη 2, Ξανθοπούλου 2, Κατσαμούρη 1.