Το ήθελε πολύ, το έδειξε στον αγωνιστικό χώρο και το πήρε! Ο ΑΟ Ανατολής νίκησε στο μεγάλο ηπειρώτικο ντέρμπι τον ΠΑΣ Πρέβεζα με σκορ 2-0 και ουσιαστικά τον καταδίκασε σε υποβιβασμό, ενώ η ομάδα του Ανέστη Ζώη έκανε ένα μεγάλο βήμα παραμονής, αν και ακόμα τίποτα δεν έχει κριθεί, αφού είναι δύο ακόμα θέσεις και 4 οι μπλεγμές ομάδες που προσπαθούν να τις αποφύγουν.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν συντηρητικά και χωρίς πολλά ρίσκα και τελικά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, αν και η Ανατολή είχε τη μεγάλη ευκαιρία, καθώς κέρδισε πέναλτι στο 40’, με τον Νάσιο όμως να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Η εικόνα μεταβλήθηκε στο δεύτερο 45λεπτο, καθώς η Ανατολή βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 62’ με τον Εμβραΐζογλου και στο 72’ ο Κλιτσινάρης με κεφαλιά έβαλε και το δεύτερο και κάπου εκεί «κλείδωσε» η νίκη.

Απομένουν τρεις αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα, με την Ανατολή να παίρνει χωρίς αγώνα τους 3 βαθμούς από τον Αστέρα Ιτέας την επόμενη αγωνιστική και αμέσως μετά ακολουθούν δύο σημαντικά ματς με το Σούλι Παραμυθιάς εντός έδρας και τη Λευκίμμη εκτός, όπου εκεί ενδεχομένως το ματς να εξελιχθεί σε «τελικό» παραμονής.

Φιλμ αγώνα:

18′ Δυνατό σουτ του Τσολακίδη, απέκρουσε ο Γκάρας.
34′ Κόρνερ του Τσολακίδη, ο Καρμακόλιας παίρνει την κεφαλιά και χάνει μεγάλη ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
40′ Ο Νάσιος εκτέλεσε πέναλτι αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
49′ Κεφαλιά εξ’ επαφής με το τέρμα του Κλιτσινάρη, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
62′ Ο Εμβραΐζογλου σουτάρει, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα του Ιωαννίδη!
70′ Ο Εμβραΐζογλου κάνει το σουτ και η μπάλα άουτ.
72′ Σέντρα του Γρηγοριάδη, ο Κλιτσινάρης με κεφαλιά κάνει το 2-0!
81′ Μακρινό σουτ του Παπαδόπουλου, βγάζει δύσκολα ο Γκάρας.

Συνθέσεις:
ΑΟ Ανατολής (Ζώης): Γκάρας, Μαρμούτας, Γρηγοριάδης, Νάσιος, Κλιτσινάρης, Μαλάτος, Σκανδάλης, Εμβραίζογλου (82′ Δήμος), Νούγιας (84′ Πολυχρόνης), Τσουμάνης, Φωλίνας

ΠΑΣ Πρέβεζα (Δήμας): Ιωαννίδης, Κουτσουμπέλας, Λεόπουλος, Καρμακόλιας, Ιασωνίδης, Γκίνη, Φερεντίνος, Βασσάρας, Καραγκούνης, Τσολακίδης (40′ Λαζανάς) Παπαδόπουλος