Μετά από ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στη β’ παράταση, ο Σπάρτακος Ιωαννίνων νίκησε με 93-91 τον Λέοντα Μεσολογγίου και ανέβηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στη Γ’ Εθνική κατηγορία!

Ο Σπάρτακος φάνηκε αγχωμένος από τον τίτλο του φαβορί που απέκτησε μετά την εύκολη νίκη του μέσα στο Μεσολόγγι πριν μία εβδομάδα και το προβάδισμα που του έδωσε εκείνη η νίκη για την άνοδο. Έτσι στα πρώτα τρία δεκάλεπτα αναγκάστηκε να ακολουθεί στο σκορ, αλλά η ομάδα του Τάκη Παππά δεν έχανε την επαφή με τον αντίπαλο κι αυτό ήταν σημαντικό στοιχείο για την εξέλιξη του ματς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Λέων κρατούσε την τύχη στα χέρια του, αλλά ένα φοβερό τρίποντο του Μπαζάκα στα 12’ ‘ πριν το τέλος έφερε το 75-75 που δεν άλλαξε στις δύο τελευταίες επιθέσεις του παιχνιδιού.

Στην παράταση η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξαν, οι δύο ομάδες κουρασμένες, αλλά παθιασμένες έψαχναν τη νίκη, με τον Μπαζάκα να ισοφαρίζει 81-81 με απίθανο καλάθι στο τέλος της α’ παράτασης, ενώ στο τέλος της β’ παράτασης ο Θώδης με εύκολο λέι-άπ διαμόρφωσε το τελικό 93-91, με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν σε τρίποντο στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Η κόρνα της λήξης έδωσε το έναυσμα να αρχίσουν οι πανηγυρισμοί για τον Σπάρτακο που πέτυχε μία ανέλπιστη άνοδο, αλλά απόλυτα δίκαιη, αφού στα δύο μετά-καραντίνας ματς φάνηκε να είναι πιο έτοιμος και να το θέλει περισσότερο από τον αντίπαλό του.

Δεκάλεπτα: 14-19, 35-40 (ημιχρ.), 56-58, 75-75 κ.δ., 81-81 α’ παράταση, 93-91 τελικό