Έγινε η κλήρωση για τον Α΄ Όμιλο της Α΄ Ερασιτεχνικής με το πιο δυνατό ματς στην 1η αγωνιστική να φαίνεται πως θα γίνει στον Παρακάλαμο, μεταξύ του τοπικού Αγροτικού Αστέρα και της πολύ ενισχυμένης φέτος Κράψης. Ματς που θυμίζει έντονα την κούρσα ανόδου στον περσινό Α΄ Όμιλο της Β΄ Ερασιτεχνικής στο Ροδοτόπι, όπου η τοπική Πασσαρώνα υποδέχεται τη Ζωοδόχο.

Η πρεμιέρα είναι προγραμματισμένη για το Σαββατοκύριακο 12-13 Σεπτεμβρίου.

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες κάθε ομίλου, τέσσερις (4) συνολικά, θα αγωνιστούν σε διπλούς αγώνες (μίνι πρωτάθλημα) εντός και εκτός έδρας, με ειδική βαθμολογία (βαθμοί 2-0 για τους πρώτους και δεύτερους αντίστοιχα). Από αυτούς τους αγώνες θα προκύψει η πρωταθλήτρια ομάδα Α΄ Κατηγορίας, η οποία και προβιβάζεται.

Υποβιβάζονται απευθείας η τελευταία ομάδα κάθε ομίλου. Οι υπόλοιπες τρεις (3) τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου θα αγωνιστούν σε αγώνες κατάταξης (πλέι-άουτ) μεταξύ τους με ειδική βαθμολογία (βαθμοί 2-1-0, για τον 4ο, τον 3ο και τον 2ο από το τέλος, αντίστοιχα), για να προκύψει η δεύτερη ομάδα στον κάθε όμιλο που θα υποβιβαστεί.

Στην Α΄ Ερασιτεχνική Κατηγορία ΔΕΝ θα γίνουν αγώνες κατάταξης (πλέι-άουτ) εφόσον η διαφορά στη γενική βαθμολογία του 4ου από το τέλος με τον 2ο από το τέλος είναι ίση ή μεγαλύτερη από ΕΠΤΑ (7) βαθμούς. Σε αυτή την περίπτωση υποβιβάζεται ο 2ος από το τέλος.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής περιόδου 2020-21:

Α’ Όμιλος:

1η Αγωνιστική 12η

Πασσαρώνα Ροδοτοπίου-ΑΟ Ζωοδόχος

Πίνδος Κόνιτσας-ΑΕΔ Πωγωνάτος

ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας-ΑΟ Νεοχωρόπουλου

Προοδευτική Περάματος -Αετός Νήσου

Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά-ΠΑΣ Κράψης

ΑΟ Σταυρακίου-Θύελλα Ελεούσας

 

2η Αγωνιστική 13η

Πίνδος Κόνιτσας-Πασσαρώνα Ροδοτοπίου

ΑΟ Ζωοδόχος-ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας

ΑΕΔ Πωγωνάτος-Προοδευτική Περάματος

ΑΟ Νεοχωρόπουλου -Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά

Αετός Νήσου-ΑΟ Σταυρακίου

Θύελλα Ελεούσας-ΠΑΣ Κράψης

 

3η Αγωνιστική 14η

Πασσαρώνα Ροδοτοπίου-ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας

Προοδευτική Περάματος -Πίνδος Κόνιτσας

Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά-ΑΟ Ζωοδόχος

ΑΟ Σταυρακίου-ΑΕΔ Πωγωνάτος

Θύελλα Ελεούσας-ΑΟ Νεοχωρόπουλου

ΠΑΣ Κράψης -Αετός Νήσου

 

4η Αγωνιστική 15η

Προοδευτική Περάματος -Πασσαρώνα Ροδοτοπίου

ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας-Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά

Πίνδος Κόνιτσας-ΑΟ Σταυρακίου

ΑΟ Ζωοδόχος-Θύελλα Ελεούσας

ΑΕΔ Πωγωνάτος-ΠΑΣ Κράψης

Αετός Νήσου-ΑΟ Νεοχωρόπουλου

 

5η Αγωνιστική 16η

Πασσαρώνα Ροδοτοπίου-Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά

ΑΟ Σταυρακίου-Προοδευτική Περάματος

Θύελλα Ελεούσας-ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας

ΠΑΣ Κράψης -Πίνδος Κόνιτσας

Αετός Νήσου-ΑΟ Ζωοδόχος

ΑΟ Νεοχωρόπουλου -ΑΕΔ Πωγωνάτος

 

6η Αγωνιστική 17η

ΑΟ Σταυρακίου-Πασσαρώνα Ροδοτοπίου

Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά-Θύελλα Ελεούσας

Προοδευτική Περάματος -ΠΑΣ Κράψης

ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας-Αετός Νήσου

Πίνδος Κόνιτσας-ΑΟ Νεοχωρόπουλου

ΑΟ Ζωοδόχος-ΑΕΔ Πωγωνάτος

 

7η Αγωνιστική 18η

Πασσαρώνα Ροδοτοπίου-Θύελλα Ελεούσας

ΠΑΣ Κράψης -ΑΟ Σταυρακίου

Αετός Νήσου-Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά

ΑΟ Νεοχωρόπουλου -Προοδευτική Περάματος

ΑΕΔ Πωγωνάτος-ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας

ΑΟ Ζωοδόχος-Πίνδος Κόνιτσας

 

8η Αγωνιστική 19η

ΠΑΣ Κράψης -Πασσαρώνα Ροδοτοπίου

Θύελλα Ελεούσας-Αετός Νήσου

ΑΟ Σταυρακίου-ΑΟ Νεοχωρόπουλου

Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά-ΑΕΔ Πωγωνάτος

Προοδευτική Περάματος -ΑΟ Ζωοδόχος

ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας-Πίνδος Κόνιτσας

 

9η Αγωνιστική 20η

Πασσαρώνα Ροδοτοπίου-Αετός Νήσου

ΑΟ Νεοχωρόπουλου -ΠΑΣ Κράψης

ΑΕΔ Πωγωνάτος-Θύελλα Ελεούσας

ΑΟ Ζωοδόχος-ΑΟ Σταυρακίου

Πίνδος Κόνιτσας-Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά

ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας-Προοδευτική Περάματος

 

10η Αγωνιστική 21η

ΑΟ Νεοχωρόπουλου -Πασσαρώνα Ροδοτοπίου

Αετός Νήσου-ΑΕΔ Πωγωνάτος

ΠΑΣ Κράψης -ΑΟ Ζωοδόχος

Θύελλα Ελεούσας-Πίνδος Κόνιτσας

ΑΟ Σταυρακίου-ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας

Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά-Προοδευτική Περάματος

 

11η Αγωνιστική 22η

ΑΕΔ Πωγωνάτος-Πασσαρώνα Ροδοτοπίου

ΑΟ Ζωοδόχος-ΑΟ Νεοχωρόπουλου

Πίνδος Κόνιτσας-Αετός Νήσου

ΠΑΣ Αγίας Μαρίνας-ΠΑΣ Κράψης

Προοδευτική Περάματος -Θύελλα Ελεούσας

Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμά-ΑΟ Σταυρακίου

 

Πηγή: ioannina-arena