Έγινε η κλήρωση για τον Β΄ Όμιλο της Α΄ Ερασιτεχνικής και σίγουρα το ματς που κλέβει την παράσταση στην πρεμιέρα είναι αυτό μεταξύ Καστρίτσας και Μετσόβου. Δυνατή και η αναμέτρηση Βοτανικός Ασβεστοχώρι, που θυμίζει και εδώ την περσινή κούρσα ανόδου από τη Β΄ Ερασιτεχνική.

Η πρεμιέρα είναι προγραμματισμένη για το Σαββατοκύριακο 12-13 Σεπτεμβρίου.

Οι δύο (2) πρώτες ομάδες κάθε ομίλου, τέσσερις (4) συνολικά, θα αγωνιστούν σε διπλούς αγώνες (μίνι πρωτάθλημα) εντός και εκτός έδρας, με ειδική βαθμολογία (βαθμοί 2-0 για τους πρώτους και δεύτερους αντίστοιχα). Από αυτούς τους αγώνες θα προκύψει η πρωταθλήτρια ομάδα Α΄ Κατηγορίας, η οποία και προβιβάζεται.

Υποβιβάζονται απευθείας η τελευταία ομάδα κάθε ομίλου. Οι υπόλοιπες τρεις (3) τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου θα αγωνιστούν σε αγώνες κατάταξης (πλέι-άουτ) μεταξύ τους με ειδική βαθμολογία (βαθμοί 2-1-0, για τον 4ο, τον 3ο και τον 2ο από το τέλος, αντίστοιχα), για να προκύψει η δεύτερη ομάδα στον κάθε όμιλο που θα υποβιβαστεί.

Στην Α΄ Ερασιτεχνική Κατηγορία ΔΕΝ θα γίνουν αγώνες κατάταξης (πλέι-άουτ) εφόσον η διαφορά στη γενική βαθμολογία του 4ου από το τέλος με τον 2ο από το τέλος είναι ίση ή μεγαλύτερη από ΕΠΤΑ (7) βαθμούς. Σε αυτή την περίπτωση υποβιβάζεται ο 2ος από το τέλος.

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής περιόδου 2020-21:

Β’ Όμιλος:

1η Αγωνιστική 12η

Αγροτικός Καστρίτσας-ΠΑΣ Μετσόβου

Θρίαμβος Σερβιανών -Παντελεήμονας Δροσοχωρίου

Ολυμπιακός Βοτανικού-ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου

ΑΕ Μικρασιατών-Τιτάνας Λογγάδων

ΠΑΣ Πηγών Λούρου-ΑΕ Χουλιαράδων

ΑΟ Ανατολής-ΑΟ Κοσμηράς

 

2η Αγωνιστική 13η

Θρίαμβος Σερβιανών -Αγροτικός Καστρίτσας

ΠΑΣ Μετσόβου-Ολυμπιακός Βοτανικού

Παντελεήμονας Δροσοχωρίου-ΑΕ Μικρασιατών

ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου -ΠΑΣ Πηγών Λούρου

Τιτάνας Λογγάδων -ΑΟ Ανατολής

ΑΟ Κοσμηράς-ΑΕ Χουλιαράδων

 

3η Αγωνιστική 14η

Αγροτικός Καστρίτσας-Ολυμπιακός Βοτανικού

ΑΕ Μικρασιατών-Θρίαμβος Σερβιανών

ΠΑΣ Πηγών Λούρου-ΠΑΣ Μετσόβου

ΑΟ Ανατολής-Παντελεήμονας Δροσοχωρίου

ΑΟ Κοσμηράς-ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου

ΑΕ Χουλιαράδων-Τιτάνας Λογγάδων

 

4η Αγωνιστική 15η

ΑΕ Μικρασιατών-Αγροτικός Καστρίτσας

Ολυμπιακός Βοτανικού-ΠΑΣ Πηγών Λούρου

Θρίαμβος Σερβιανών -ΑΟ Ανατολής

ΠΑΣ Μετσόβου-ΑΟ Κοσμηράς

Παντελεήμονας Δροσοχωρίου-ΑΕ Χουλιαράδων

Τιτάνας Λογγάδων -ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου

 

5η Αγωνιστική 16η

Αγροτικός Καστρίτσας-ΠΑΣ Πηγών Λούρου

ΑΟ Ανατολής-ΑΕ Μικρασιατών

ΑΟ Κοσμηράς-Ολυμπιακός Βοτανικού

ΑΕ Χουλιαράδων-Θρίαμβος Σερβιανών

Τιτάνας Λογγάδων -ΠΑΣ Μετσόβου

ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου -Παντελεήμονας Δροσοχωρίου

 

6η Αγωνιστική 17η

ΑΟ Ανατολής-Αγροτικός Καστρίτσας

ΠΑΣ Πηγών Λούρου-ΑΟ Κοσμηράς

ΑΕ Μικρασιατών-ΑΕ Χουλιαράδων

Ολυμπιακός Βοτανικού-Τιτάνας Λογγάδων

Θρίαμβος Σερβιανών -ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου

ΠΑΣ Μετσόβου-Παντελεήμονας Δροσοχωρίου

 

7η Αγωνιστική 18η

Αγροτικός Καστρίτσας-ΑΟ Κοσμηράς

ΑΕ Χουλιαράδων-ΑΟ Ανατολής

Τιτάνας Λογγάδων -ΠΑΣ Πηγών Λούρου

ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου -ΑΕ Μικρασιατών

Παντελεήμονας Δροσοχωρίου-Ολυμπιακός Βοτανικού

ΠΑΣ Μετσόβου-Θρίαμβος Σερβιανών

 

8η Αγωνιστική 19η

ΑΕ Χουλιαράδων-Αγροτικός Καστρίτσας

ΑΟ Κοσμηράς-Τιτάνας Λογγάδων

ΑΟ Ανατολής-ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου

ΠΑΣ Πηγών Λούρου-Παντελεήμονας Δροσοχωρίου

ΑΕ Μικρασιατών-ΠΑΣ Μετσόβου

Ολυμπιακός Βοτανικού-Θρίαμβος Σερβιανών

 

9η Αγωνιστική 20η

Αγροτικός Καστρίτσας-Τιτάνας Λογγάδων

ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου -ΑΕ Χουλιαράδων

Παντελεήμονας Δροσοχωρίου-ΑΟ Κοσμηράς

ΠΑΣ Μετσόβου-ΑΟ Ανατολής

Θρίαμβος Σερβιανών -ΠΑΣ Πηγών Λούρου

Ολυμπιακός Βοτανικού-ΑΕ Μικρασιατών

 

10η Αγωνιστική 21η

ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου -Αγροτικός Καστρίτσας

Τιτάνας Λογγάδων -Παντελεήμονας Δροσοχωρίου

ΑΕ Χουλιαράδων-ΠΑΣ Μετσόβου

ΑΟ Κοσμηράς-Θρίαμβος Σερβιανών

ΑΟ Ανατολής-Ολυμπιακός Βοτανικού

ΠΑΣ Πηγών Λούρου-ΑΕ Μικρασιατών

 

11η Αγωνιστική 22η

Παντελεήμονας Δροσοχωρίου-Αγροτικός Καστρίτσας

ΠΑΣ Μετσόβου-ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου

Θρίαμβος Σερβιανών -Τιτάνας Λογγάδων

Ολυμπιακός Βοτανικού-ΑΕ Χουλιαράδων

ΑΕ Μικρασιατών-ΑΟ Κοσμηράς

ΠΑΣ Πηγών Λούρου-ΑΟ Ανατολής

 

Πηγή: ioannina-arena