Πραγματοποιώντας μεστή εμφάνιση ο ΑΓΣΙ επιβλήθηκε του Πρωτέα Γρεβενών με 70-39 το Σάββατο το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο Μετσόβου σε φιλικό παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων.
Ο ΑΓΣΙ είχε καλή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού παίρνοντας τα ηνία στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (23-8 στο 10΄) και παίζοντας εξαιρετική άμυνα έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 37-20. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε ο αγώνας και στις άλλες δύο περιόδους με την ομάδα μας να φτάνει στο τελικό 70-39.
Ο Σοφοκλής Τσουκανέλης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του μένοντας ικανοποιημένος από τη διάθεση που έδειξαν στο παρκέ. Χρήστος Καννής με 19 πόντους, Φώτης Νταβουλτζόπουλος με 14 και Δημήτρης Μάντζιος με 10 οι διψήφιοι.
Τα δεκάλεπτα: 23-8, 37-20, 53-34, 70-39
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης-Καννής): Γιωτάκης, Νταβουλτζόπολος 14, Κολότσιος 9, Καννής 19, Αντωνίου 4, Ιωακειμίδης 6, Αποστολίδης 2, Μάντζιος 10, Αρβανιτάκης, Φίλιος, Παππάς 6