Μία σπουδαία ομάδα, ο ΠΑΣ του Γιαννίκη, μετά από έναν χρόνο απουσίας και υποχρεωτικό… restart στη Super League 2 συστήνεται εκ νέου στο φίλαθλο κοινό της μεγάλης κατηγορίας και αναγκάζει φίλους και αντιπάλους να στρέψουν την προσοχή τους σ’ αυτό που έχει αρχίσει να «χτίζεται» από πέρυσι με μεγάλη επιτυχία. Ακόμα και ο Μαρτίνς μετά το τέλος του ματς έβγαλε το καπέλο στους αντιπάλους του, κάνοντας λόγο για έναν άξιο αντίπαλο κι ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό, προηγήθηκε στο ματς, δεν κινδύνευσε καθόλου στο α’ ημίχρονο ενώ στην επανάληψη το γκολ του Ελ Αραμπί έφερε το ματς στα ίσια.

Ο ΠΑΣ παρουσιάστηκε στο γήπεδο με συγκέντρωση, συνοχή, πειθαρχία, πάθος, ένταση, ήταν άριστα στημένος από τον προπονητή του, κατέβηκε με φιλοσοφία νίκης, ακόμα και όταν ο Ολυμπιακός έψαχνε απεγνωσμένα το γκολ της νίκης, ήταν μία ομάδα που δεν φοβήθηκε και οι παίκτες της έδειξαν ότι πιστεύουν πολύ στη δουλειά που έχει γίνει τους τελευταίους 15 περίπου μήνες.

Ο αιφνιδιασμός

Ο ΠΑΣ γι’ άλλη μια φορά έπαιξε με το στοιχείο του αιφνιδιασμού και το κατάφερε. Όπως με τον Άρη, έτσι και σήμερα σκόραρε νωρίς στο ματς, μετά από έναν μαγικό συνδυασμό 5 παικτών! Νάουμετς, Σάλιακας, Σιόντης, Καρτάλης, Παμλίδης και… γκολ με διαγώνιο σουτ από τον τελευταίο! Ήταν αυτό που ήθελε ο ΠΑΣ για να ξεκινήσει με ατσάλινη ψυχολογία και πράγματι τον βοήθησε να βγάλει ένα σχεδόν αλάνθαστο α’ ημίχρονο, με όλους τους παίκτες να πιάνουν πολύ μεγάλη απόδοση και να έχουν απάντηση σε κάθε τι που προσπαθούσαν να δημιουργήσουν οι παίκτες του Μαρτίνς. Μάλιστα ο Τζολάκης χρειάστηκε να κάνει και μία τρομερή απόκρουση σε σουτ του Κρίζμαν στο 25’, που ήταν και η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του α’ μέρους, αφού ο Ολυμπιακός είχε μόνο μία κεφαλιά του Σεμέντο που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Γρήγορο γκολ ο Ολυμπιακός στο β’ ημίχρονο

Μία μόνο αδυναμία εμφανίζει ως τώρα ο ΠΑΣ Γιάννινα στα παιχνίδια του. Με τον τρόπο που χτυπάει εκείνος στα α’ ημίχρονα, με τον ίδιο τρόπο δέχεται τα γκολ στα δεύτερα 45λεπτα. Ο Φετφατζίδης είχε σκοράρει στο 49’ σήμερα ο Ελ Αραμπί στο 51’, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει και να έχει σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο για την ανατροπή.

Όπως όμως ο Ολυμπιακός έψαχνε τη νίκη, έτσι την έψαχνε και ο Γιαννίκης. Έτσι οι παίκτες του σιγά-σιγά πάγωσαν τον ρυθμό και έφεραν το ματς εκεί που ήθελαν, στο να αγχώσουν τον Ολυμπιακό, να ανοιχτεί περισσότερο και να δώσει πρόσφορο έδαφος για τις αντεπιθέσεις. Μάλιστα μπήκε στο ματς και ο Λέο που διαθέτει την ταχύτητα και μαζί με τον Κρίζμαν προσπάθησαν για ένα δεύτερο γκολ.

Και κάπως έτσι το ματς αρχίζει να γίνεται… ροντέο. Ο Ολυμπιακός πολιορκεί, ο Ελ Αραμπί χάνει τετ-α-τετ με τον Χουτεσιώτη να πέφτει σωτήρια στα πόδια του, Καρτάλης και Σάλιακας απαντάνε με βολίδες που εξουδετερώνει ο Τζολάκης και έχουμε στο 70’ την πολύ μεγάλη φάση του Κρίζμαν, με τον Τζολάκη να αποκρούει ασθενώς, την μπάλα να βρίσκει δοκάρι και με δεύτερη επέμβαση ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έπιασε την μπάλα στη γραμμή. Οι παίκτες του ΠΑΣ ζήτησαν γκολ, όμως δεν φάνηκε να περνάει ολόκληρη η μπάλα τη γραμμή.

Και το… ροντέο συνεχίζεται με τον Χουτεσιώτη να εξουδετερώνει ένα ακόμα επικίνδυνο σουτ του Καμαρά και στη συνέχεια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καμαρά, ενώ στο 83’ ο Χασάν χάνει απίστευτη ευκαιρία σε τετ-α-τετ πλασάροντας πάνω από τα δοκάρια.

Γκολ και ακύρωση μέσω VAR

Και στο 91’ έχουμε τη φάση που προκάλεσε και τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Ολυμπιακού. Ο Ελ Αραμπί από θέση οφσάιντ έχει σουτ στο δοκάρι και στην επαναφορά της μπάλας ο Χασάν με κεφαλιά σκοράρει, αλλά η φάση εξετάστηκε από το VAR και μετά από 3-4 λεπτά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Κάπως έτσι το ματς έμεινε τελικά στο 1-1, που μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο, αν και ο ΠΑΣ είναι η αλήθεια ότι φλέρταρε και με τη νίκη στο δοκάρι του Κρίζμαν.

Συγκινητική στήριξη του κόσμου

Παρά το απαγορευτικό στις κερκίδες, ο κόσμος έδωσε το.. “παρών” στις πολυκατοικίες, ενώ οι οργανωμένοι είδαν το ματς από τα γραφεία του συνδέσμου τους αι μάλιστα έδωσαν και παλμό, αφού οι φωνές τους έφταναν στο γήπεδο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Σιόντης (86′ Λιάσος), Καρτάλης (73′ Ντομίνγκεζ), Κάστρο, Νάουμετς (56′ Λέο), Παμλίδης (86′ Λώλης), Κρίζμαν.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά (46′ Φορτούνης), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (69′ Χασάν), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί.