Σ’ ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν φάσεις αξιώσεων μπροστά από τα αντίπαλα καρέ και τελικά αλληλοεξουδετερώθηκαν, ο ΠΑΣ ήταν πιο τυχερός στις λεπτομέρειες και πήρε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα Κ17 της Super League, νικώντας με 1-0 την αξιόμαχη Ξάνθη.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημειώθηκε στο 38ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φερεντίνου, με τον Ναούμη να έχει κερδίσει την εσχάτη των ποινών σε προσπάθειά του για διείσδυση στη μεγάλη περιοχή.

Μοιρασμένο το παιχνίδι για τις δύο ομάδες, με την Ξάνθη κατά διαστήματα να έχει μια ελαφριά υπεροχή, αλλά να μην απειλεί την εστία του Βρακά, που σε αντίθεση με το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ που ήταν πρωταγωνιστής, αυτήν τη φορά δεν χρειάστηκε καθόλου.

Ο ΠΑΣ θα μπορούσε στις καθυστερήσεις να πετύχει κι ένα ακόμα τέρμα σε τετ-α-τετ που είχε ο Σάλο, ο οποίος δεν σημάδεψε καλά τη γωνία και δεν σούταρε με πολλή δύναμη, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας της Ξάνθης να “ξαπλώσε锨στην αριστερή του πλευρά και να μπλοκάρει την μπάλα.