Τις δυνάμεις του μέτρησε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων ο ΑΓΣΙ απέναντι στους ισχυρούς Ικάρους Τρικάλων οι οποίοι αγωνίζονται στη Β΄ Εθνική.

Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 78-68 στο φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Ο ΑΓΣΙ είχε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στη δεύτερη περίοδο όπου κατάφερε με επιμέρους σκορ 27-12 να προηγηθεί με +9 στο 20΄ (44-35).

Η μεγάλη αστοχία πίσω από τα 6.75, η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα και η ποιότητα του αντιπάλου είχε σαν αποτέλεσμα να υπάρξει ανατροπή του σκηνικού στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ικάρους να φτάνουν στο τελικό 78-68.

Ο coach Σοφοκλής Τσουκανέλης έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα μένοντας αρκετά ικανοποιημένος από αρκετά πράγματα που είδε στο παρκέ.

Ο ΑΓΣΙ συνεχίζει να δουλεύει με εντατικούς ρυθμούς προκειμένου να είναι πανέτοιμος στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος που είναι προγραμματισμένη να πραγματοποιηθεί στις 25 Οκτωβρίου.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 44-35, 55-55, 68-78