Εξ’ αναβολής παιχνίδι έδωσαν σήμερα (Τετάρτη) για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League οι ομάδες Κ17 του Παναιτωλικού και του ΠΑΣ Γιάννινα, με τον Παναιτωλικό να επικρατεί με 3-2 σ’ ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις, καλό ρυθμό και χαμένες ευκαιρίες, κυρίως από πλευράς ΠΑΣ.

Δυστυχώς, όμως, το ματς επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Σκουτελιά λίγο πριν το φινάλε, καθώς χτύπησε στο χέρι και διακομίστηκε στο νοσοκομείο Αγρινίου όπου διαπιστώθηκε ότι υπέστη κάταγμα ωλένης, τραυματισμός που θα τον κρατήσει για μεγάλο διάστημα εκτός δράσης.«Παρών» στο ματς ήταν και ο πρόεδρος του Παναιτωλικού, κος Κωστούλας, ο οποίος έδειξε προσωπικό ενδιαφέρον για τον ποδοσφαιριστή του ΠΑΣ και τη μεταφορά του στο νοσοκομείο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο ΠΑΣ υπέστη την πρώτη του βαθμολογική απώλεια και ταυτόχρονα ήττα, αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, είχε 2 δοκάρια, ακυρωθέν γκολ, αλλά και φάσεις τετ-α-τετ που θα μπορούσε να φτάσει  τον δείκτη του σκορ πολύ ψηλά. Αντ’ αυτού δέχτηκε δύο από τα τρία γκολ από στατικές φάσεις και τελικά ηττήθηκε.

Το φιλμ του αγώνα

2’ Ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι σε χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή και ο Μίνα με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 0-1!

4’ Πλασέ του Καφενζή από το ύψος πέναλτι και απόκρουση του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

6’ Τετ-α-τετ του Μίνα, απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.

14’ Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Παναιτωλικός ισοφάρισε σε 1-1!

16’ Γκολ του Μίνα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Αρκετά οριακή φάση.

24’ Φοβερό σουτ Αδαμίδη από τα 25 μέτρα και η μπάλα στο «παραθυράκι» του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού για το 1-2!

31’ Κάθετη του Καφενζή στον Μίνα, ο οποίος πλάσαρε από θέση τετ-α-τετ και η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

41’ Εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση, στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά ο Παναιτωλικός ισοφάρισε σε 2-2.

51’ Πλασέ του Μίνα και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

65’ Σέντρα από δεξιά και πλασέ μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ και 3-2 για τον Παναιτωλικό!

68΄Σέντρα του Αθανασίου, κεφαλιά του Τουρμούσογλου η μπάλα έγλειψε το δοκάρι για δεύτερη φορά.

89’ Τραυματισμός του Σκουτελιά και ο ΠΑΣ ολοκλήρωσε το ματς με 10, καθώς είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Μπόλος): Βρακάς, Σκουτελιάς, Αδαμίδης, Λεοντίδης, Ντούκας (75’ Λώλης), Χρήστου (67’ Αθανασίου), Ζαρκαλής, Τσέλιος (75’ Σάλο), Μίνα, Καφενζής (55’ Τουρμούσογλου), Γερονικολός (67’ Μπέλλος)