Ο Βόλος πέτυχε μεγάλη ανατροπή εις βάρος του ΠΑΣ Γιάννινα, έφτασε στην τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League και παράλληλα υποχρέωσε τους Γιαννιώτες στην πρώτη τους ήττα και πρώτη για τον Γιαννίκη στο μεγάλο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ είχε αυτό που στερούνται προς το παρόν οι «κυανόλευκοι», τους παίκτες ηγέτες, με τους Μπαριέντος και Ουάρντα να παίζουν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του ματς. Ο πρώτος με γκολ (55’)και ασίστ και ο δεύτερος με κερδισμένο πέναλτι, γκολ (77’) και ακυρωθέν γκολ (23’), έδειξαν την κλάση τους και βοήθησαν την ομάδα τους να φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Ο κ. Γιαννίκης ξεκίνησε με την γνωστή «συνταγή» στην ενδεκάδα, δηλαδή με τους ίδιους που είχαν παίξει στο βασικό σχήμα και με τον Ολυμπιακό και όλα ξεκίνησαν πάλι ιδανικά, με φοβερό γκολ του Παμλίδη από τα αποδυτήρια -όπως συνηθίζουμε να λέμε- αφού σκόραρε στο 3ο λεπτό, η εξέλιξη ήταν αυτή που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε το τελευταίο διάστημα, δηλαδή γρήγορο γκολ των αντιπάλων στην επανάληψη και μετά ένα ματς στην κόψη του ξυραφιού. Απλώς σήμερα ο Βόλος στάθηκε πιο τυχερός σε σχέση με Άρη και Ολυμπιακό, αφού στις 2 καλές ευκαιρίες που είχε σκόραρε. Αντιθέτως ο ΠΑΣ έχασε κλασικές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ στο α’ μέρος με τους Πίρσμαν, Παμλίδη και Κρίζμαν, όπως επίσης και δύο μεγάλες ευκαιρίες με κεφαλιές του Παντελάκη για το 1-2 (έσωσε στη γραμμή ο Φερράρι) και με Ελευθεριάδη στο 88’ για το 2-2, η μπάλα έφυγε μισό μέτρο πάνω από την εστία! Δυστυχώς όταν χάνονται τόσο μεγάλες ευκαιρίες και σε καίρια χρονικά σημεία, δεν μπορείς να λες ότι είσαι άτυχος, αφού ο Νόμος του ποδοσφαίρου είναι γνωστός, αν δεν βάλεις, θα δεχτείς.

Υπό αυτό το πρίσμα, θα ήταν άδικο να μείνουμε μόνο στο αποτέλεσμα, αφού η ομάδα έβγαλε το ομαδικό της πνεύμα, έβγαλε συγκέντρωση και πειθαρχία, οι παίκτες της έβγαιναν πρώτοι πάνω στην μπάλα, απλώς πλήρωσε κάποιες μικρές αδυναμίες που έχουν να κάνουν με τη διάρκεια στην απόδοση και την έλλειψη ενός γκολτζή – killer που θα σκοράρει και με μισή ευκαιρία, όπως παλιότερα ο Κόντε. Και φυσικά, ακόμα αναζητείται ο παίκτης που μπορεί να γίνει ηγέτης και να κερδίσει μόνος του ένα ματς που θα είναι σε τόσο οριακό σημείο.

Αν, πάντως, παραβλέψουμε την έλλειψη ρυθμού, σίγουρα δεν άρεσε που η ομάδα οπισθοχώρησε στην επανάληψη και δυσκολεύτηκε να κυκλοφορήσει την μπάλα, παρά μόνο όταν ρίσκαρε προς το τέλος κι εκεί αμέσως έδειξε ότι θα μπορούσε να γίνει επικίνδυνη. Γενικώς, αν ήταν οι παίκτες του κ. Γιαννίκη ήταν λίγο καλύτεροι στις λεπτομέρειες ή πιο τυχεροι αν μιλάμε για την κεφαλιά του Παντελάκη που σταμάτησε ενστικτωδώς ο Φερράρι πάνω στη γραμμή, θα έπαιρναν τουλάχιστον την ισοπαλία.

Ο ΠΑΣ κρατάει τα σημερινά διδάγματα και χωρίς πολύ ξεκούραση πηγαίνει την Τετάρτη να παίξει ένα καθοριστικό παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, όπου εκεί θα πρέπει να πάρει οπωσδήποτε το θετικό αποτέλεσμα, ώστε η ομάδα του Γιώργου Παράσχου να μη ξεφύγει βαθμολογικά. Και φυσικά η επόμενη εβδομάδα τελειώνει μ’ ένα ακόμα εντός έδρας ντέρμπι, απέναντι στην Ευρωπαία ΑΕΚ, που θα έχει τον ΠΑΣ ενδιάμεσα από δύο ευρωπαϊκά της παιχνίδια.

Παμλίδης, Πίρσμαν, Νάουμετς (όσο άντεξε) έκαναν καλό παιχνίδι. Ντεμπούτο έκανε ο Μπρένερ που όμως δεν πρόλαβε να παίξει περισσότερο από 5 λεπτά, μιας και μπήκε στο 89′.