Στην πρώτη του νίκη τη νέα σεζόν στο πρωτάθλημα Κ19 της Super League έφτασε ο ΠΑΣ Γιάννινα, που με σπουδαία εμφάνιση από το 20’ και μετά έφτασε σ’ ένα ευρύ 0-3 στο ΕΑΚ Βόλου, αν και η αρχή του ματς ήταν τελείως διαφορετική, καθώς εκεί χρειάστηκε η μεγάλη κλάση του Δασκαλάκη να αποκρούσει τετ-α-τετ και πέναλτι, για να μην επιτρέψει στον Βόλο να πάρει προβάδισμα.

Ο Βόλος μόλις στο 1ο λεπτό απείλησε για το 1-0 και στο 10’ κέρδισε πέναλτι που απέκρουσε ο Δασκαλάκης. Όμως η ομάδα του Χρήστου Αγγέλη απέφυγε τον αιφνιδιασμό και σταδιακά από το 20’ και μετά ισορρόπησε το παιχνίδι και δεν άργησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, αφού στο 24’ ο Λάμα πήρε την κάθετη του Αλέξανδρου Λώλη και δεν την άφησε ανεκμετάλλευτη, αφού πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας το 0-1.

Στο 35’ ο Λώλης κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος, όμως σημάδεψε το δοκάρι και χάθηκε η ευκαιρία για ένα ακόμα γκολ στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι αλλαγές που έκανε ο κ. Αγγέλης βοήθησαν την ομάδα να βρει καλύτερο ρυθμό, η απόδοση ανέβηκε κατακόρυφα και ο ΠΑΣ βρήκε δύο ακόμα γκολ στο ματς με τον Μαχαιρά. Στο 65’ ο Κύρκος βρήκε ωραία στον χώρο τον σέντερ φορ του ΠΑΣ που έκανε το 0-2 και στο 78’ η εκτέλεση κόρνερ του Κύρκου βρήκε τον Μαχαιρά σε θέση βολής για το 0-3!

Ο ΠΑΣ είχε και δύο ακόμα ευκαιρίες με τον Λάμα για να φτάσει και σε μεγαλύτερο σκορ στο πολύ καλό β’ ημίχρονο.

Στο ματς αυτό ο ΠΑΣ ενισχύθηκε με τους Λώλη, Γώγο και Γροσδάνη από τη μεγάλη ομάδα, ενώ «παρών» ήταν και ο κ. Χριστοβασίλης για να δει την ομάδα. Πάντως είναι απαράδεκτο η ομάδα να κάνει ταξίδια στην Αθήνα ή τον Βόλο αυθημερόν. Όταν μιλάμε για Κ19, οι παίκτες πρέπει να αισθάνονται ότι βρίσκονται στον προθάλαμο της μεγάλης ομάδας, αλλά και οι επαγγελματίες να αντιλαμβάνονται ότι παίζουν σε μια καλά οργανωμένη ομάδα σε κάθε επίπεδο.

Η σύνθεση του ΠΑΣ Γιάννινα: Δασκαλάκης, Λάκκας (46’ Μπούμπας), Ρίζος, Τσιούτσιος (46’ Ντόντης), Γώγος, Μάκης, Λάμα, Ζώνιος (65’ Κύρκος), Νάτιντσουκ (46’ Μαχαιράς), Γροσδάνης, Λώλης (80’ Παππάς)