Την ήττα γνώρισε στα Τρίκαλα το IBC στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών. Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου στην παρθενική της παρουσία στη Β’ κατηγορία ήταν πολύ ανταγωνιστική απέναντι στον Αίολο, είχε το προβάδισμα στο α’ ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίολος έκανε ένα επιμέρους 26-12 και άνοιξε πολύ τη διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το IBC έκανε την προσπάθειά του να γυρίσει το ματς, μείωσε αρκετά το σκορ, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από μια ήττα 6 πόντους διαφορά (74-68).

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-37 (ημιχρ.), 62-49, 74-68

Αίολος Τρικάλων (Φόρος): Τεπετίδης 4(1), Μπουργάνος 20(2), Ζωϊτσάκος 2, Μαυρογιάννης 15(3), Χατζής, Σούλκο 2, Κολότσιος 5(1), Θέος 18(3), Δέσπος 8

IBC (Παπαδόπουλος-Μπάθας): Βάσης 8(2), Ζαφειρούδης 5(1), Χρύσης 16(2), Γεωργάκης 10(2), Σφουγγάρης, Ξιούρας 11(3), Σταμίρης 4, Μπάλλας 14(1)