Αν και καλύτερη η Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα από την ΑΕΚ, εν τούτοις δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού η διαιτησία της κας Πίγγιου έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος, καθώς καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ στο 41′ και δεν είδε δύο περιπτώσεις παραβάσεων στην περιοχή της, μία σε κάθε ημίχρονο (ανατροπή στο 44′ του Μαχαιρά και χέρι στο 72′. Ειδικά το χέρι είναι πεντακάθαρη παράβαση, καθώς ο παίκτης της ΑΕΚ κάνει ηθελημένη κίνηση προς την μπάλα). Τελικά η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από το γήπεδο με 2-0, χάρη σε γκολ των Ρουκουνάκη και Κοσίδη.

Οι παίκτες του Χρήστου Αγγέλη (σ.σ. ο κόουτς του ΠΑΣ αποβλήθηκε στη φάση του πέναλτι για έντονη διαμαρτυρία, καθώς η φάση έγινε σχεδόν μπροστά στον πάγκο του ΠΑΣ), παρά την κούραση από τα συνεχόμενα ματς των τελευταίων ημερών, έπιασαν καλή απόδοση, ήταν μαχητικοί και έφταναν με αξιώσεις κοντά στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά στις λεπτομέρειες δεν έβρισκαν ένα αξιόλογο σουτ ή κεφαλιά στο τελευταίο 1/3 του γηπέδου.

Καλές ευκαιρίες για τον ΠΑΣ είχαν οι Γροσδάνης στο 11′ και το 19′, με τη δεύτερη αυτή ευκαιρία να είναι σε τετ-α-τετ και σουτ που πρόλαβε να εξουδετερώσει ο τερματοφύλακας πέφτοντας στα πόδια του, Ντόντης στο 30′, Γώγος στο 36′ και Μαχαιράς στο 51′.

Υπήρξαν όμως και δύο σωτήριες επεμβάσεις του Λαδιά σε τετ-α-τετ του Γεωργέα στο 16′ και του Βλαχίδη στο 75′ , ενώ στο 56΄ο Γώγος σταμάτησε πάνω στη γραμμή κοντινό πλασέ του Γεωργέα. Τρεις ευκαιρίες της ΑΕΚ σε αντεπιθέσεις που θα μπορούσαν να της είχαν χαρίσει ένα μεγαλύτερο σκορ.

Σε γενικές γραμμές, πάντως, το ματς ήταν καλό, ο ΠΑΣ δεν φοβήθηκε τον αντίπαλό του, οι παίκτες του τα έδωσαν όλα και κέρδισαν τις εντυπώσεις.

Το ματς παρακολούθησαν και οι άνθρωποι του τεχνικού επιτελείο της μεγάλης ομάδας του ΠΑΣ Γιάννινα, Γιαννίκης, Μπαδήμας, Ντουρουντός, Γκορτζής, καθώς και ποδοσφαιριστές της ομάδας, Λιάσος, Πήλιος, Λώλης και Νάουμετς.