Υψηλές πτήσεις για την ομάδα Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα, που επιβεβαιώνει ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση κάνοντας μία ακόμα μεγάλη νίκη στο πρωτάθλημα Κ17 της Super League! «Θύμα» της αυτή τη φορά ο Άρης με σκορ 1-2 μέσα στην Τριανδρία Θεσσαλονίκης και μάλιστα σε ματς που ήταν ντέρμπι κορυφής, μιας και οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στην 1η θέση της βαθμολογίας, έχοντας και ως «συγκάτοικο» τον ΠΑΟΚ, που κι αυτόν τον είχε νικήσει ο ΠΑΣ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Το μέγεθος της επιτυχίας γίνεται ακόμα μεγαλύτερο, αν ληφθεί υπόψη ότι ο ΠΑΣ έπαιζε με 10 παίκτες από το 31’, λόγω αποβολής του Λεοντίδη σε φάση που δόθηκε πέναλτι στον Άρη και με το οποίο προσωρινά ισοφάρισε!

Το ματς ήταν μοιρασμένο σε φάσεις, με τον Βρακά όμως να αναδεικνύεται για μία ακόμα φορά σε πρωταγωνιστή με τις σπουδαίες επεμβάσεις του.

Όλο το ματς ήταν υπόθεση 5-6 λεπτών όσον αφορά τη διαμόρφωση του σκορ. Στο 26’ ο Μίνα πήρε την τρομερή ασίστ του Μπέλλου και με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 31’ ο Άρης κέρδισε πέναλτι και αποβολή του Λεοντίδη. Για τη φάση αυτή διαμαρτύρονται οι «κυανόλευκοι», γιατί ο παίκτης του Άρη δεν ήταν σε προφανή θέση για γκολ, μιας και υπήρχε κι άλλος αμυντικός που συμμετείχε στη φάση. Στην εκτέλεση της εσχάτης των ποινών έγινε το 1-1 και στην αμέσως επόμενη φάση με τη σέντρα είχαμε την επέλαση του Γκρέστα και σέντρα για το κεφάλι του Μίνα που έκανε το 1-2!

Ο ΠΑΣ παρά το αριθμητικό μειονέκτημα στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο και πανηγύρισε μία δίκαιη νίκη. Αδικαιολόγητες στο τέλος 7 λεπτά καθυστερήσεις από τον διαιτητή.

Το φιλμ του αγώνα

12’ Πάσα Φερεντίνου, πλασέ του Μίνα η μπάλα δίπλα από το δοκάρι

22’ Σουτ του Λώλη αποκρούει στη γραμμή αμυντικός του Άρη

26’ Πάσα Μπέλλου, πλασέ του Μίνα και 0-1!

31’Πέναλτι για τον Άρη και αποβολή του Λεοντίδη και 1-1!

32’ Επέλαση Γκρέστα και σέντρα, κεφαλιά του Μίνα και 1-2!

58’ Απόκρουση Βρακά σε κεφαλιά επιθετικού από κοντά

60-61 Καταπληκτικές αποκρούσεις του Βρακά σε τετ-α-τετ και κεφαλιά

75’ Σέντρα Ναούμη, ο Αδαμίδης δεν προλαβε πάνω στη γραμμή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα

85’ Απόκρουση του Βρακά σ’ ένα ακόμα τετ-α-τετ

ΠΑΣ Γιάννινα: Βρακάς, Γκρέστας, Ναούμης, Λεοντίδης, Αδαμίδης, Μπέλλος (86’ Τουρμούσογλου), Τσέλιος, Λώλης (80’ Κίτσος), Μίνα (86’ Καφενζής), Φερεντίνος (65’ Χρήστου), Ζαρκαλής (86’ Αθανασίου)