Τρομερή εμφάνιση και μεγάλο διπλό για τον ΠΑΣ Γιάννινα μέσα στο Περιστέρι με 0-2, με τους Ηπειρώτες για ένα ακόμα παιχνίδι να παίζουν όμορφο ποδόσφαιρο, να έχουν ξεκάθαρο πλάνο στο παιχνίδι τους, να ξέρουν τι ζητάνε και πώς να το πάρουν, να βγάζουν ηρεμία στο ματς και να πιάνουν εμφάνιση στο β’ ημίχρονο που άγγιξε το άριστα από τακτικής άποψης και διαχείρισης από τον πάγκο!

Αν και οι Γιαννιώτες κινδύνευσαν σε 2-3 περιπτώσεις, στο δοκάρι του Μανούσου στο 1ο λεπτό, την κεφαλιά του Κωτσόπουλου στο 15ο και το παραλίγο αυτογκόλ του Κάργα στο 34′ από εκεί και πέρα βρήκαν καλύτερο ρυθμό, ήλεγξαν το ματς, διόρθωσαν κάποιες αμυντικές αδυναμίες και έφεραν το ματς εκεί που ήθελαν. Μάλιστα δεν άργησε να έρθει και το γκολ στην πρώτη πολύ επικίνδυνη φάση του ΠΑΣ, με τον Σάλιακα να βγάζει κάθετη στον Παμλίδη, αυτός έφυγε οριακά στην πλάτη της άμυνας, γύρισε την μπάλα στον Ελευθεριάδη και ο τελευταίος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ στο 37′!

Το γκολ φαίνεται ότι έκοψε τα “πόδια” των παικτών του Ατρομήτου που δεν απείλησαν σε όλο το υπόλοιπο ματς, αντιθέτως απειλήθηκαν αρκετές φορές, αφού ο ΠΑΣ έπαιξε πολύ έξυπνα στην επανάληψη, βρήκε πολλούς κενούς χώρους λόγω της αλλαγής συστήματος από τον Ατρόμητο (3-5-2) και τελικά μετά από εξαιρετικό τακτικό παιχνίδι βρήκε το δεύτερο γκολ με τρομερό γκολ του Κάργα που υποδέχτηκε την ασίστ του Σάλιακα και με δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του εμβρόντητου για δεύτερη φορά Γιαννιώτη.

Έχει ιδιαίτερη σημασία να σταθούμε στη διαχείριση του ματς στην επανάληψη, καθώς ο ΠΑΣ έδειξε πολύ καθαρά ότι δεν είχε διάθεση οπισθοχώρησης. Όποια μέτρα έδωσε ήταν για να φέρει τον Ατρόμητο σε αμυντική ανισορροπία και με πολύ καλά μαρκαρίσματα, εντάσεις και τρεξίματα έβγαινε σε αντεπιθέσεις και με λίγη προσοχή θα μπορούσε να πετύχει νωρίτερα το 0-2.

Ο Ατρόμητος ουσιαστικά πέταξε “λευκή πετσέτα” μετά το 0-2, δεν είχε δυνάμεις, οι αλλαγές Κάναντι δεν έβρισκαν λύσεις, αντιθέτως οι αλλαγές Γιαννίκη έδιναν ενέργεια και περαιτέρω τρεξίματα στην ομάδα που σήμερα “έπνιξε” τον αντίπαλο σε όλο το 90λεπτο.

Ο Γιάννης Κάργας σε ρόλο έκπληξη σήμερα ως αμυντικός χαφ, τα πήγε άριστα και δεν αποκλείεται να βρήκε ο κ. Γιαννίκης από το αναγκαστικό rotation έναν πολύ καλό ρόλο στον υψηλόσωμο αμυντικό. Σάλιακας και Πίρσμαν άψογοι και ο Ντομίνγκεζ πρώτη φορά 90λεπτο, αθόρυβος μεν, αλλά έκοψε αρκετές μπαλιές στη μεσαία γραμμή. Εκεί που θεωρητικά ο ΠΑΣ θα είχε πρόβλημα, εκεί κέρδισε κατά κράτος τις μάχες, όπως και από τα πλάγια.

Οι πανηγυρισμοί κρατάνε ως αργά το βράδυ που η ομάδα θα επιστρέψει από την Αθήνα και χωρίς πολλές ανάσες θα αρχίσει η δουλειά για το ματς της Τετάρτης με την ΑΕΛ, αλλά και του άλλου Σαββάτου με τον Παναιτωλικό.