Πήγε για το θαύμα και τη νίκη έχοντας 10 παίκτες από το 55’ ο ΠΑΣ Γιάννινα, λόγω αποβολής με 2η κίτρινη του Λώλη, αλλά η ΑΕΛ ήταν εκείνη που είχε απαντήσεις στο γκολ του Λέο (60’) και μαζί με αυτές και τον τελευταίο λόγο στο εξ’ αναβολής ματς της 2ης αγωνιστικής. Έτσι, με δύο γκολ του Πινακά στο 65′ και το 85′ πήρε ένα σπουδαίο διπλό μέσα στα Γιάννενα με 1-2 που την ανακουφίζει βαθμολογικά μετά το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Για τον ΠΑΣ δεν ήταν μια καλή μέρα η σημερινή. Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ήταν εμφανώς κουρασμένη από το ματς και το ταξίδι στην Αθήνα, δεν είχε ενέργεια, δεν έβγαλε πίεση ψηλά, έχασε από νωρίς το μομέντουμ του παιχνιδιού και δεν έπειθε ότι θα «καθάριζε» εύκολα το μυαλό της για να διεκδικήσει τη νίκη.

Μοιρασμένο το ματς στο α’ ημίχρονο, με φάσεις εκατέρωθεν, χωρίς την κλασική όμως φάση από πλευράς ΠΑΣ, αντιθέτως η ΑΕΛ έχασε μία απίθανη ευκαιρία με τον Πλατέλλα στο 19′, με τον Χουτεσιώτη να σώζει πλασέ σε σχεδόν κενή εστία, ενώ στο 20′ ο Σάλιακας έδιωξε πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Ηλιάδη. Ήταν οι πιο κλασικές στο α’ μέρος, με τον ΠΑΣ να έχει καλές στιγμές με Κάργα και Ελευθεριάδη, αλλά ούτε αυτός βρήκε δίχτυα στο α’ μέρος.

Στο β’ μέρος ο κ. Γιαννίκης άλλαξε τον σχηματισμό σε 3-5-2 φέρνοντας τον Κάργα πιο πίσω. Η ΑΕΛ από την πλευρά της μπήκε για να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα, ήρθε η αποβολή του Λώλη στο 55′ να ανατρέψει τις αριθμητικές ισορροπίες, σε μία φάση που η 2η κίτρινη του Βρέσκα έμοιαζε υπερβολική. Ο νεαρός μέσος πλήρωσε σε αυτή τη φάση την απειρία του και άφησε τον ΠΑΣ με 10 παίκτες.

Κόντρα στη ροή του ματς όμως, ήρθε 5 λεπτά αργότερα το 1-0, χάρη στην οξυδέρκεια του Χουτεσιώτη που είδε τον Λέο να φεύγει σε αντεπίθεση, του έκανε το δυνατό βολέ, ο Γάλλος πήρε τη διεκδίκηση με τον Μούζεκ έξω από την περιοχή και δεν αστόχησε σε τετ-α-τετ στο 60′.

Έξαλλοι οι πανηγυρισμοί από τον πάγκο και άμεσα ξεκίνησε και το “φρεσκάρισμα” της ομάδας με αλλαγές ο κ. Γιαννίκης, βάζοντας τον Καρτάλη στη θέση του Παμλίδη, ώστε να βοηθήσει στο κράτημα μπάλας. Όμως η αντίδραση των βυσσινί ήταν άμεση και στο 60′ ο Φιλίπ έκανε το γέμισμα και ο Πινακάς με γυριστή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.

Νέες αλλαγές από τον κ. Γιαννίκη για να τονώσει τις αντοχές μεσοεπιθετικά, μπήκαν Λιάσος και Κρίζμαν και ο ΠΑΣ άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10. Στο 69′ κεφαλιά του Κάργα και λίγα δευτερόλεπτα μετά μία διείσδυση του Λέο δεν έφεραν ένα δεύτερο γκολ για τους “κυανόλευκους”, που το έψαξαν και στο 83′ σε σέντρα του Σάλιακα και κεφαλιά του Κρίζμαν που απέκρουσε ο Νάγκι.

Όμως η υπερπροσπάθεια της ομάδας να φτάσει στη νίκη με 10 παίκτες δεν ανταμείφθηκε, ο δε Γρηγορίου έριξε στο ματς Ντουρμισάι, Γιουνές και Κωστή, διατήρησε και τον Πίνακα, έπαιξε με 4 στην άμυνα και 4 στην επίθεση και η ανατροπή του σκορ ήρθε σε μια επέλαση του Τόρζε από αριστερά, όταν η βαθιά σέντρα που επιχείρησε στο 85′ βρήκε αμαρκάριστο τον Πινακά στο δεύτερο δοκάρι κι αυτός με κεφαλιά-ψαράκι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο ΠΑΣ στα τελευταία λεπτά τα έπαιξε όλα για όλα, βγήκαν όλοι μπροστά, έγιναν κάποιες “αναμπουμπούλες”, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Μία γκέλα, πάντως και μία κακή μέρα δεν είναι ικανά να αλλάξουν τη γενική εικόνα του ΠΑΣ ως τώρα. Απλώς σήμερα φάνηκε ότι η ομάδα έχει ακόμα μικρό βάθος στον πάγκο και είναι δύσκολο να αντέξει και μεσοβδόμαδα παιχνίδια. Έτσι, λοιπόν, είναι πολύ κρίσιμος ο αγώνας του Σαββάτου με τον Παναιτωλικού, αφού θα είναι μονόδρομος η νίκη, όσο κουρασμένη και να είναι η ομάδα από τη σημερινή προσπάθεια με 10 παίκτες για 40 σχεδόν λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις.