Η λέξη νίκη παρέμεινε για 4η σερί αγωνιστική άγνωστη στον ΠΑΣ Γιάννινα, που ηττήθηκε από τον ΟΦΗ με 2-1 και έχασε έδαφος στη μάχη της εύκολης παραμονής στη Super League. Βέβαια είναι νωρίς για να ηχήσουν «καμπανάκια», τη στιγμή που φαίνεται ότι υπάρχουν 2-3 ομάδες με πολύ χειρότερη γενική εικόνα, αλλά όπως και να ‘χουν τα πράγματα, το ματς της επόμενης Κυριακής με τη Λαμία χαρακτηρίζεται «τελικός»! Ανεξάρτητα με το πόσους και ποιους θα έχει διαθέσιμους ο κ. Γιαννίκης μετά τους σημερινούς τραυματισμούς των Σάλιακα, Λέο και Πίρσμαν, το επόμενο ματς είναι πολύ κομβικό για να μπορέσει η ομάδα να πάρει μια βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Όσον αφορά το ματς με τον ΟΦΗ, από πλευράς θεάματος είναι ανάμεσα στα χειρότερα που έχουμε δει φέτος, αφού οι δύο ομάδες απείλησαν ελάχιστα τις αντίπαλες εστίες, ενώ ο ρυθμός δεν ήταν πολύ καλός. Φάουλ, διακοπές, λάθη ήταν ένα συχνό σκηνικό της σημερινής αναμέτρησης. Η ουσία, όμως, είναι ότι από ένα τόσο κακό ματς βγήκε νικητής κι αυτός δεν ήταν ο ΠΑΣ που έπαιξε αισθητά καλύτερα, αν και είχε πιο σημαντικές φάσεις από τον ΟΦΗ. Ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Σίμου είχε ευστοχία και κυρίως την εμπειρία και την ποιότητα των παικτών να εκμεταλλευτεί τα λάθη της άμυνας του ΠΑΣ που σήμερα «δώρισε» δύο γκολ.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε με διαφορετικό σχηματισμό απ’ ό,τι μας έχει συνηθίσει ο κ. Γιαννίκης, προκειμένου να βρεθεί ρόλος για τον Ντομίνγκεζ. Έτσι επελέγη 4-1-4-1, με τον Ισπανό να παίζει μπροστά από τους στόπερ, ενώ στην κορυφή ήταν μόνος του ο Λέο. Στόχος του κ. Γιαννίκη να μην υπάρξει υπεραριθμία του ΟΦΗ στη μεσαία γραμμή, αλλά και να περιορίσει τις φάσεις που δημιουργεί. Τα πρώτα 5-10 λεπτά πήγαινε καλά η ομάδα και πίεζε ψηλά, αλλά στη συνέχεια ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στο γήπεδο και στην πρώτη σέντρα που έγινε από αριστερά της άμυνας του ΠΑΣ, ο Νέιρα έπιασε ένα πολύ ωραίο γυριστό σουτ προ του Παντελάκη που δεν έβαλε καλά εκεί το σώμα του, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε μεν, αλλά έστρωσε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Στάρτζεον που καραδοκούσε ήταν ξεχασμένος από τον Σάλιακα. Με 4 λάθη στην ίδια φάση, δεν είναι δυνατόν να μη δεχτείς γκολ…

Ο ΠΑΣ ανέβασε στροφές από το 29’ και μετά που ο Ελευθεριάδης πέτυχε ένα γκολ που ορθώς ακυρώθηκε για οφσάιντ, είχε σουτ και πάλι με τον Ελευθεριάδη στο πλαϊνό διχτάκι του Σωτηρίου και κυρίως πίεσε στο τελευταίο 5λεπτο του ημιχρόνου, όπου είχε φάση με τον Λέο, ζήτησε πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου σε ενέργεια του Παμλίδη και τελικά στις καθυστερήσεις το 1-2 που έπαιξαν Ελευθεριάδης-Ντομίνγκεζ στο μήκος της μεγάλης περιοχής από αριστερά, έφερε τον βραχύσωμο επιθετικό σε πλάγια θέση και με υπέροχο γκολ ισοφάρισε σε 1-1.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ μπήκε επιθετικά και είχε δύο καλές στιγμές με Παντελάκη και Σάλιακα και φαινόταν να ελέγχει χωρίς πρόβλημα το ματς, αφού ο ΟΦΗ ήταν ανύπαρκτος. Έφταναν όμως οι τραυματισμοί του Σάλιακα και του Λέο στο 58’ και το 64’ για να αποδείξουν για μία ακόμα φορά ότι ο πάγκος δεν έχει λύσεις για διαχείριση ενός αποτελέσματος.

Προστέθηκε σε αυτά και η φάση στο 68’ όπου έγινε το 2-1. Ο Κάργας ανέτρεψε τον Νέιρα και δόθηκε το 4ο πέναλτι για φέτος εις βάρος του ΠΑΣ, συν 2 κόκκινες! Για 10 αγωνιστικές είναι πολλά! Είναι, πάντως, μία φάση που ξεκινάει από φάουλ στον Πίρσμαν και εξελίσσεται σε αντεπίθεση του ΟΦΗ και σ’ ένα χαζό πέναλτι του Κάργα στον Νέιρα. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-1.

Το γκολ του ΟΦΗ απογοήτευσε την ομάδα του κ. Γιαννίκη, που προς το τελευταίο δεκάλεπτο συνήλθε κάπως και πίεσε, αλλά ανούσια, αφού δεν έχει έναν σέντερ φορ περιοχής να πιάσει κεφαλιές από γεμίσματα και στατικές φάσεις.

Έτσι ο ΟΦΗ πήρε χωρίς πολύ άγχος τη νίκη, που τον ανεβάζει στους 12 βαθμούς, ο δε ΠΑΣ  Γιάννινα πρέπει να ξεχάσει ό,τι πρόβλημα έχει και ενδεχομένως ό,τι άλλο προκύψει με Σάλιακα, Λέο και Πίρσμαν και να εστιάσει στο πως θα πάρει τη νίκη στο «Ζωσιμάδες» με τη Λαμία. Όλα τα λεφτά πλέον είναι αυτό το ματς.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης (76′ Λυμπεράκης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Μεγιάδο, Νέιρα, Ντε Γκουζμάν (36′ λ.τρ. Σακόρ), Στάρτζεον (84′ Βούρος), Γρίβας (75′ Γιάννου) και Σαρντινέρο.

ΠΑΣ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Κάργας, Σάλιακας (59′ λ.τρ. Οικονομόπουλος), Πίρσμαν, Παντελάκης, Σιόντης (77′ Δούμτσης), Κάστρο, Ντομίνγκεζ, Ελευθεριάδης, Παμλίδης, Λεό (64′ λ.τρ. Καρτάλης)