Ισόπαλο 2-2 έληξε το πρώτο παιχνίδι κυπέλλου μεταξύ car.gr ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρομήτου, σ’ ένα ματς που ο ΠΑΣ έπαιξε με πολλές ρεζέρβες και ξεκίνησε με μόλις 3 παίκτες απ’ όσους είχαν αγωνιστεί με τον Ολυμπιακό, εν αντιθέσει με τον Κάναντι που έβαλε 7 παίκτες της ενδεκάδας με την ΑΕΚ και έδειξε ότι ήθελε να χτυπήσει την πρόκριση.

Παρά το μεγάλο ρίσκο του κ. Γιαννίκη να παίξει με πολλούς πιτσιρικάδες στη σύνθεσή του, η πρόκριση έμεινε ανοιχτή για τις δύο ομάδες, αν και τα δύο εκτός έδρας γκολ της ομάδας του Περιστερίου της δίνουν ένα σαφές προβάδισμα. Παρ’ όλα αυτά, οι «κυανόλευκοι» απέδειξαν ότι δεν πρέπει να τους υποτιμάς ποτέ, αφού η τακτική και το επιθετικό πλάνο, ανά πάσα στιγμή μπορεί να προκαλέσουν ρήγμα στην αντίπαλη άμυνα.

Από την αρχή του ματς έγινε σαφές ότι ο Ατρόμητος ήρθε με διάθεση να πάρει ένα σκορ πρόκρισης στα Γιάννενα, γι’ αυτό και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και με στατικές φάσεις και κυρίως κόρνερ, έφερνε την μπάλα στην περιοχή του Αθανασίου.

Οι στατικές φάσεις αποδείχτηκαν σήμερα ισχυρή πληγή, αφενός γιατί τα δύο γκολ προήλθαν από κόρνερ και αφετέρου γιατί κι ένα δοκάρι που είχε ο Ατρόμητος στο 6ο λεπτό το είχε από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιδες.

Τελικά το 0-1 ήρθε νωρίς, αφού στο 23′ ο Στρούγγης πήρε την κεφαλιά από το κόρνερ του Μουνίθ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Προσπάθησε να αντιδράσει ο ΠΑΣ Γιάννινα και άρχισε να ανεβαίνει προς την εστία του Μανδά από το 30′ και μετά, όπου η συνεχόμενη πίεση απέφερε ένα επικίνδυνο σουτ του Ελευθεριάδη στο 32′ και ένα δοκάρι του Παντελάκη στο 33′, αλλά στην εξέλιξη αυτής της φάσης ο Μουνίθ ανέτρεψε τον Ελευθεριάδη και ο Κουμπαράκης σφύριξε πέναλτι.

Ο Ελευθεριάδης δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-1.

Δεν έκανε το ίδιο όμως στο 39′ σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Μανδά, όταν κέρδισε κόντρα έξω από την περιοχή, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από το πόδι του τερματοφύλακα του Ατρομήτου.

Το καλό δεκάλεπτο του ΠΑΣ δεν απέδωσε ένα ακόμα γκολ, αντιθέτως αυτός που σκόραρε για δεύτερη φορά ήταν ο Ατρόμητος με στατική φάση και πάλι. Ο Ούμπιδες αυτή τη φορά εκτέλεσε κόρνερ, με τον Γούτα να πηδάει ψηλά στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά να κάνει στο 44′ το 1-2.

Στο β’ ημίχρονο ο Ατρόμητος συνέχισε να κερδίζει κόρνερ και να πολιορκεί κατά αυτόν τον τρόπο την περιοχή των γηπεδούχων, αλλά ο χρόνος περνούσε χωρίς τελικά να «κλειδώνει» η ομάδα του Κάναντι τη νίκη. Έτσι μετά το 65′ ο ΠΑΣ ανέβασε και πάλι την απόδοσή του, κυνήγησε ένα δεύτερο γκολ και το πέτυχε με τον Λέο στο 68′, με το μισό γκολ να ανήκει στη μαγική ασίστ του Ελευθεριάδη με τακουνάκι!

Στο 82′ μάλιστα ο ΠΑΣ έχασε νέα ευκαιρία για γκολ, όταν ο Λέο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε τον Μανδά, αλλά ο Γούτας με το κεφάλι έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή του τέρματος σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά, λίγο ο βαρύς αγωνιστικός χώρος που λάσπωσε από τα πολλά ματς πάνω σε βρεγμένα τερέν λίγο οι πολλές αλλαγές, δεν βοήθησαν τις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό και να απειλήσουν ξανά.

Έτσι το 2-2 αφήνει μεν ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη, αλλά μ’ ένα ελαφρύ προβάδισμα του Ατρομήτου, αν και ο ΠΑΣ σήμερα έδειξε ότι είναι σκληρό καρύδι με όποιους κι αν αγωνίζεται στην ενδεκάδα του.

Πάντως ο πρώτος στόχος παραμένει το πρωτάθλημα. Τα ματς με Βόλο και Ατρόμητο στα Γιάννενα, αλλά και το ενδιάμεσο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ, θα είναι πολύ καθοριστικά.