Ένας Γίγαντας ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε σήμερα ότι δεν επηρεάζεται από τίποτα και κανέναν, παίζει και δίνει απαντήσεις μόνο στο γήπεδο, είτε αυτό είναι στα Γιάννενα είτε στο Περιστέρι είτε στο Αγρίνιο είτε όπου αλλού σκεφτούν να τον στείλουν…!

Στο Αγρίνιο των ανατροπών, μέσα σε 10 μέρες οι «κυανόλευκοι» έκαναν ότι δεν μπορούσαν επί χρόνια, αφού οι ανατροπές είναι σπάνιο φαινόμενο γι’ αυτούς, ωστόσο σε διάστημα σχεδόν 10 ημερών έκαναν δύο ολικές ανατροπές στο γήπεδο του Αγρινίου, μία επί του Παναιτωλικού και μία επί του Παναθηναϊκού και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 2-1.

Πολύ ωραίο και ανοιχτό παιχνίδι, με ωραίο ρυθμό, πάνω-κάτω η μπάλα και αρκετές φάσεις στο ματς για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός όμως ήταν αυτός που αιφνιδίασε στο ματς, αφού στο 2ο μόλις λεπτό εκμεταλλεύτηκε ένα “τσαφ” στην άμυνα, ο Κάργας δεν έδιωξε στη μικρή περιοχή και ο Μακέντα με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Ο ΠΑΣ όμως δεν πτοήθηκε από το προβάδισμα του αντιπάλου του, έκανε το παιχνίδι του, έβαλε την μπάλα κάτω, εφάρμοσε το πλάνο του και έγινε κι αυτός απειλητικός, δείχνοντας ότι θα σκοράρει, κάτι που έκανε στο 21′ με υπέροχο γκολ του Παμλίδη με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή.

Ο ρυθμός του ματς έδειχνε ότι θα έρχονταν κι άλλα γκολ, με τις δύο ομάδες να απειλούν και περισσότερο τον ΠΑΣ που έδειχνε να θέλει πάρα πολύ τη νίκη για να αποζημιώσει τους χιλιάδες φίλους του που πικράθηκαν από τη σκανδαλώδη απόφαση να οριστεί το ματς στο Αγρίνιο. Έτσι η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη πίεσε ασφυκτικά σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, “έσκασε” τον Παναθηναϊκό, του έκλεβε μπάλες και δημιουργούσε εύκολα προϋποθέσεις που στις λεπτομέρειες δεν τις ολοκλήρωνε με κλασική φάση ή γκολ για ένα μεγαλύτερο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, άγγιξε το 1-2 στο 41′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε με ακόμα περισσότερη ενέργεια, κυνηγούσε φανερά το γκολ, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με Ελευθεριάδη και Παμλίδη, έμπαινε εύκολα στην αντίπαλη περιοχή και δημιουργούσε κινδύνους και ήταν θέμα χρόνου να έρθει το 2-1, το οποίο έγινε με στατική φάση. Ο Καρτάλης εκτέλεσε κόρνερ στο 66′ και ο Κάργας με σκαστή κεφαλιά σκόραρε αυτή τη φορά στην άλλη εστία από εκείνη που είχε σκοράρει με τον Παναιτωλικό.

Ο Παναθηναϊκός υπό το βάρος του 2-1 θέλησε να βγει μπροστά στα τελευταία λεπτά, αλλά η επιθετική του γύμνια ήταν τέτοια που ακόμα και όταν εκβίασε πέναλτι δύο φορές, δεν έπεισε τον Τζήλο.

Πιο νευρικό το τελευταίο 20λεπτο με ανούσια φλυαρία του Παναθηναϊκού, αλλά και πολύ καθαρό μυαλό από την ομάδα του Γιαννίκη που δεν πιέστηκε καθόλου και ίσως αν ήταν πιο προσεκτικός ο Λιάσος σε μία αντεπίθεση που είχε δίπλα του δύο παίκτες ή ο Νάουμετς σε μία δική του αντεπίθεση όπου εμφανίστηκε ως από μηχανής θεός ο Σένκεφελντ στη μικρή περιοχή και κόντραρε το σουτ του Ουκρανού, να είχε φύγει και με μεγαλύτερο σκορ από το Αγρίνιο.

Το 2-1 σαφώς αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό που θα γίνει στις 2, 3 ή 4 Μαρτίου, ωστόσο ο ΠΑΣ πήρε σήμερα ένα μικρό προβάδισμα και αν κατέβει με την ίδια νοοτροπία στη Λεωφόρο δεν θα έχει να φοβηθεί τίποτα.

Κρατάμε πάντως σήμερα την πολύ ωραία ανάπτυξη του ΠΑΣ Γιάννινα, την επιθετική φλόγα των παικτών, την αμυντική προσήλωση, την εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας, την ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό στις στιγμές που το ματς πήγαινε να γίνει νευρικό και ας ελπίσουμε ότι θα μπορέσει η ομάδα να έχει παρόμοια εικόνα και στα δύο πολύ σημαντικά ντέρμπι παραμονής με ΟΦΗ και Λαμία. Ολίγον τι παράταιρο να μιλάμε για σωτηρία με τέτοιες εμφανίσεις, αλλά δυστυχώς τα ματς που ενέχουν βαθμοθηρία είναι τελείως διαφορετικά.