Την ξέφρενη πορεία του τελευταίου διμήνου συνεχίζει ο ΠΑΣ Γιάννινα, που ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ατρομήτου με 1-0, δίνοντας μία ακόμα ποδοσφαιρική παράσταση υψηλού επιπέδου! Οι Ηπειρώτες κατάφεραν για 5η αγωνιστική να μείνουν αήττητοι, έχοντας 4 νίκες και 1 ισοπαλία, αλλά και μηδέν παθητικό σ’ αυτές τις αγωνιστικές, με τον Λοντίγκιν να φτάνει τα 478 λεπτά χωρίς να έχει δεχτεί γκολ!

Ανοιχτό παιχνίδι για τις δύο ομάδες, που έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητες και έχασαν τρομερές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, καθώς Παμλίδης και Μανούσος είχαν δοκάρια, ο Παμλίδης μάλιστα στο 44′ έχασε και πέναλτι για να πετύχει το δεύτερο γκολ της ομάδας του, όμως οι Λοντίγκιν και Μανδάς κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά τον δείκτη του σκορ.

Το γκολ που έμελλε να δώσει τους 3 βαθμούς στους Ηπειρώτες πέτυχε με διπλή κεφαλιά ο Εραμούσπε στο 32′ έπειτα από “γλυκιά” εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη από πλάγια θέση δεξιά.

Από την αρχή οι δύο ομάδες έδειξαν τις διαθέσεις τους. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, άγχος για τη νίκη δεν υπήρχε, οπότε αμφότερες έριξαν το βάρος στη δημιουργία και λιγότερο στην αμυντική προσήλωση.

Ο Ατρόμητος θέλησε να “χτυπήσει” τον ΠΑΣ με τον τρόπο που “χτυπάει” κι εκείνος. Τον πίεσε δηλαδή ψηλά με σκοπό να του χαλάσει την ανάπτυξη, όμως οι “κυανόλευκοι” έχουν αρχίσει να βγάζουν τους αυτοματισμούς τους με όλο και μεγαλύτερη συχνότητα, οπότε καί το πρέσινγκ απέφευγαν καί στη δημιουργία υπήρχαν διαστήματα που “έκρυβαν” την μπάλα!

Βέβαια στην άμυνα υπήρχαν κάποια λάθη, που έδωσαν στον Ατρόμητο τουλάχιστον 2-3 περιπτώσεις πολύ επικίνδυνων στιγμών στο α’ ημίχρονο, αλλά πλέον ο ΠΑΣ δεν είναι η ομάδα του α’ γύρου όπου το παραμικρό λάθος κόστιζε γκολ. Σ’ αυτό έχει συμβάλει σίγουρα και η παρουσία του Λοντίγκιν που όποτε χρειάστηκε ήταν “Κέρβερος” κάτω από τα δοκάρια.

Το γκολ του Εραμούσπε στο 32′ έπαιξε τελικά ρόλο στο να μπορέσει ο ΠΑΣ να τοποθετηθεί λίγο καλύτερα αμυντικά και να διορθώσει κάποια λάθη και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου κράτησε σχετικά εύκολα το υπέρ του 1-0, το οποίο θα μπορούσε να είχε γίνει και 2-0, αν στο 44′ ο Παμλίδης ευστοχούσε από τα 11 βήματα, όμως ο Μανδάς απέκρουσε εξαιρετικά την εκτέλεση πέναλτι του πρώτου σκόρερ των “κυανόλευκων”, που έχασε την ευκαιρία για ένα ακόμα γκολ στη σεζόν.

Στην επανάληψη ο ρυθμός των δύο ομάδων παρέμεινε υψηλός, χάθηκαν καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν, με κορυφαία αυτή του Ενσικουλού στο 75′ ο οποίος αστόχησε μόνος απέναντι στον Λοντίγκιν!

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ γινόταν όλο και πιο συντηρητικός, στη λογική του να κρατήσει το αποτέλεσμα και ουσιαστικά στα τελευταία 15 λεπτά δεν έγινε κάτι άλλο πολύ επικίνδυνο, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ένα ακόμα “τρίποντο” και να διατηρούν σε υψηλό βαθμό την ετοιμότητά τους για τη συνέχεια.

Να θυμίσουμε ότι τώρα το πρωτάθλημα θα έχει διακοπή λόγω Εθνικών ομάδων και αρχές Απριλίου ο ΠΑΣ ετοιμάζεται για τη διπλή μάχη με ΟΦΗ στο “Γεντί Κουλέ” και με Ολυμπιακό στα Γιάννενα για το κύπελλο Ελλάδος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης):Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας, Εραμούσπε, Κάστρο, Παμλίδης (76′ Mπρένερ), Καρτάλης, Ελευθεριάδης (65′ Λιάσος), Ντομίνγκες, Μιλιντσεάνου (88′ Παντελάκης)

Ατρόμητος (Παντελίδης(: Μανδάς, Γκάλο (71′ Ούμπιδες), Γκαλβάο, Γούτας, Μαυρομμάτης, Χαρίσης, Κιβρακίδης, Σάλομον (71′ Aγκάγιεφ), Ενσικουλού (79′ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (79′ Εντομβόνγι), Μάτιτς (52′ Mουνίθ)