Άργησε να βρει τον ρυθμό του ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, αλλά στο β’ ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε τελικά στην επικράτηση επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με σκορ 63-68. Έτσι η επιστροφή στα παρκέ συνδυάστηκε με την 4η νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ γυναικών και η ομάδα παραμένει στον στόχο που έθεσε να βρεθεί στην 4άδα των play-offs.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για την ομάδα του Νίκου Δουβίτσα, κάτι που ήταν φυσιολογικό, αφού ήταν εκτός δράσης επί 5 μήνες, ενώ προετοιμαζόταν 3 μήνες μέχρι να κατέβει και πάλι σε κάποιο επίσημο ματς. Η Δάφνη που είχε προλάβει να αγωνιστεί σ’ ένα ματς μετά την επανέναρξη μπήκε πιο δυνατά και πήρε προβάδισμα 12-2 στο σκορ, με την ομάδα του ΠΑΣ να βγάζει αντίδραση μετά τα μισά του πρώτου δεκάλεπτου και τελικά να μειώνει σε 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κυανόλευκες» πήραν κεφάλι στο σκορ με 22-26, αλλά στη συνέχεια δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 35-30.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο αποφασιστικά και πέρασε μπροστά στο σκορ σχεδόν 6 λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου με 40-41, για να κρατήσει μόνιμα το προβάδισμα στο σκορ από το 44-46 και μετά και ως το τέλος του αγώνα. Ωστόσο η Δάφνη παρέμενε συνέχεια κοντά στο σκορ και το ματς κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με κρίσιμους πόντους από τις Γκρέις και Μπράουν. Γενικότερα οι δύο Αμερικανίδες σήκωσαν το βάρος στην επίθεση πετυχαίνοντας 22 και 25 πόντους αντίστοιχα.

Επίσης από τον ΠΑΣ είχαν 13 πόντους η Σταυριανή Βιντσιλαίου και 8 η Πανούση.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 35-30 (ημιχρ.), 46-54, 63-68

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Τζανετάτου 4, Καρακασίδου 11(1), Γεροσεργίου 5(1), Μιχάλκο 21(3), Τσίκα, Τσανακλίεβα 12, Γκριτζά 10(1).

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 8(1), Σαρηγιαννίδου, Ντάλλα, Κατσαμούρη, Γκρέις 22, Μπράουν 25(2), Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ. 13.